kupní smlouva na štěně

Pořizujete si do rodiny nového psa? Nerozhodujte se unáhleně a chtějte průkaz původu psa. Nenechte si namluvit, že bez PP se dočkáte nižší ceny nebo že poslední štěně z vrhu podobné osvědčení v praxi vůbec nedostává. A nabídka čistokrevného štěněte bez PP? To je hodně diskutabilní, zřejmě mají rodiče nějaký skrytý zdravotní problém nebo máte tu čest s křížencem, u kterého ale jeho původ není na první pohled vidět. V tomto článku vám poradíme, co má kupní smlouva na psa obsahovat?

Co obsahuje kupní smlouva na psa

Pokud chcete štěně, nespěchejte. Kupní smlouva na psa musí obsahovat kompletní údaje, které jsou k ní nutné – určitě není podezřívavé ověřit si, že majitel má odpovídající živnost. Smlouva musí být jistojistě písemná a předávací protokol je také nutností. Nechte si předložit očkovací průkaz a raději si překontrolujte, jestli jsou v něm všechna důležitá očkování, respektive odčervení. Uchráníte se tím budoucích komplikací, protože zvláště štěňata potřebují zbavit červů a připravit na nové začátky ve vaší rodině také svůj imunitní systém.

Co ve smlouvě určitě nesmí chybět? Je to nejen jméno zvířete a název chovné stanice, ale i datum narození, pohlaví, informace o srsti, popis různých znaků, které jej odlišují od sourozenců a například také údaj o čipu. Kupní smlouva na psa by měla také obsahovat vyjádření veterináře o tom, že je podle něj vše v nejlepším pořádku. Prodávající je ze zákona povinen vést evidenci i s doklady po tři roky ode dne prodeje. V budoucnu proto neřešte výmluvy a raději si všechny důležité věci prověřte dopředu, ještě před momentem koupě.

Pozor na informace na sociálních sítích

I kdybyste měli dobrý úmysl, přesto – v zákoně je jasně definováno, že pokud napíšete něco o někom na sociální sítě, například, že jde o majitele množírny – musíte do budoucna počítat s tím, že se osočený člověk může soudit, žalovat vás za újmu na cti. A možná i nějakým způsobem uspět, nejlepší bude podobné jednání nahlásit rovnou příslušným orgánům, v tomto případě tedy policii. Problémy vám za to jistě nehrozí, nechejte proto sociální sítě raději v klidu.

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com