skijorning sport

Rozhodli jste se, že když už se pustit do psího sportu, nedáte se zahanbit a budete běhat společně? Nebo se sice chcete hýbat také, ale váš pejsek je tak rychlý, že si musíte pomoci, aby se s vámi nenudil? Ať tak či tak, dneska se podíváme na sporty rychlostní a vytrvalostní.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Rozdělení psích sportů

Trochu si je roztřídíme a ukážeme si možnosti a specifika. Tyto sporty vyžadují pouze chuť pejska (případně i vás) běhat, žádný speciální výcvik k nim není třeba, hodí se pouze určité vybavení. Canicross neboli běh se psem je vám asi vcelku jasný, prostě vy i váš pes běžíte. Možná je jen dobré vědět, že při „pravém“ canicrossu musíte být s pejskem neustále spojeni vodítkem, pokud s vámi běhá volně, o canicross ve sportovním pojetí se nejedná.

Pokud by vám jen samotný běh připadal nudný, můžete si ho oživit překážkami. Ty nemusejí být jen výškové, ale třeba také strmé svahy, voda, bahno a podobné libůstky. Pokud vás to zaujme natolik, že vyzkoušíte účast na společném běhu Hard Dog Race nebo Mud Dog Race, garantuji vám, že budete od bahna až za ušima, ale užijete si neskutečný zážitek a spoustu legrace. Můžete zkusit i dog biatlon (běh, střelba) a dog triatlon (běh, kolo a plavání), samozřejmě vše se svým psím parťákem. Více informací najdete na stránce Behejsepsem.

Protože ale málokdo dokáže běhat tak, aby to aktivnímu pejskovi stačilo, často je běh vyměněn za běžky, saně (v létě vozík), koloběžku nebo kolo. Všechny tyto aktivity mají své názvy a i v nich jsou pořádány závody. Pokud tedy zkoušíte pejska zapřáhnout do koloběžky, vězte, že zkoušíte dog scootering. Pokud běháte na běžkách, pak se jedná o skijoring, pokud o kolo, bikejoring, v případě saní potom o mushing.

Co k tomu potřebujete?

Není toho mnoho, pro pejska postroj a vodítko, pro sebe ideálně sedák. Je ale důležité si vše správně vybrat, velice to ovlivní váš pocit z běhu. Pokud má pejsek tahat, měl by být postroj delší a měl by ponechávat volný hrudník. Pejsek by se do něj měl opírat v místě před ramenem (podobně jako my, když neseme batoh). Krátký postroj, který vede vodorovně přes hrudník (bývají viděny třeba na obranách či procházkách), na tah vhodné nejsou. Důležité je také pejska správně změřit. Je-li to možné, kupte postroj s přezkami, který budete moci trochu utáhnout nebo povolit, aby se nestalo, že pejsek zmohutní či zhubne a nebude mu sedět.

Vodítko na tah by mělo mít amortizér. To je pružina, která ztlumí rázy v případě náhlé změny pohybu vás nebo psa a velmi výrazně zvyšuje komfort pohybu. Ideální délka pro běh je kolem dvou metrů, pro kolo, koloběžku nebo běžky raději alespoň 2,5 metru. Příliš krátké vodítko zvyšuje riziko úrazu, příliš dlouhé komplikuje manipulaci se psem.

Pro vás je na běh a skijoring nejlepší sedák. Určitě se rozlučte s představou držet vodítko v ruce, to by bylo nepohodlné a velmi by vám to narušovalo rytmus. Provizorně lze využít opasek či bederní pás, ale sedák, který vás chytne pod zadkem, je zaprvé příjemnější a zadruhé zdravější. Opasek totiž táhne a oblast beder a nutí vás se prohýbat, na rozdíl od sedáku.

V případě kola a koloběžky sedák nepotřebujete, protože vodítko je uvázáno na kolo(běžku). Určitě by vás nemělo napadnout uvázat si psa k sobě nebo si omotat vodítko kolem zápěstí, pokud neaspirujete na získání Darwinovy ceny.:-)

 

Jak pejska přimět běžet?

Většina psů moc pobízet nepotřebuje, nicméně někteří jsou zpočátku opatrnější a nejsou si jistí, zda se jim chce opřít do postroje. Na ten ho v první řadě dobře navykněte a nechte ho zjistit, že se do něj může bez obav opřít. Nikdy neškubejte vodítkem, neokřikujte ho a netrestejte, když na postroji zatáhne. Měl by rozlišovat postroj, kde tahat může a obojek, kde to není žádoucí. Pro první výběhy je príma použít jako motivátor buďto zkušeného psa nebo známého člověka, který pejska naláká a vyhecuje. Jakmile pejsek zabere, snažte se ho nebrzdit, chvalte a podporujte ho. Na konci ho může čekat i odměna. Při běhu ale nezastavujte, abyste ho odměnili, jinak bude brzdit při každém vašem pohybu a čekat pamlsek.

 

Když se trochu otrkáte, nejlepší motivací je společný běh s dalšími pejsky. Uvidíte, jak neuvěřitelně ožije a pravděpodobně s motivací už nebudete mít potíže. A abychom byli kompletní, pro neběhací, ale chodící dvojice je tu ještě možnost dog trekkingu. Ovšem pozor, nejedná se o žádný odpočinek, ale o extrémní sport! Správný dog trekkař zvládne odšlapat pořádné úseky a nejlépe v náročném hornatém terénu. Závody probíhají i přes noc, ty nejkratší jsou na 80 kilometrů.

Autor: Katka Lipinská | Foto: Katka Lipinská

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest