jak naučit psa do vody

Dovádění v rybníce nebo v řece se psím kamarádem vypadá jako skvělá zábava. A spousta psů si ji opravdu užívá. Co když ale váš chlupáč do vody jít odmítá, protože se jí prostě bojí? Není potřeba zoufat. Pokud budete trpěliví, můžete ho postupně naučit, že voda mu nijak neublíží.

Bojácnost psa lze odbourat

Někteří psi vypadají, jako by byli pro vodu stvoření. Nevynechají jedinou příležitost, aby si zaplavali nebo si aspoň zabrouzdali i v tom nejmenším potoce. Jejich majitelé mají často problém dostat je z vody ven. Typickým příkladem je Labradorský Retrívr.

Pak jsou ale pejsci, kterým se do vody naopak příliš nechce. Plavání zkrátka nemají v krvi a neznámé aktivity se bojí. Typickým příkladem je Baset. Jestliže je přesto budete chtít na vodu zvyknout, dodržujte následující pravidla a úspěch se docela možná dostaví.

Najděte vhodný prostor

Při učení bázlivého psího neplavce musíte především postupovat pomalu a být maximálně trpěliví. V prvé řadě si vytipujte vhodné místo. Mělo by mít pozvolný vstup do vody, aby si pes mohl zpočátku namočit jen tlapky. Informujte se také o tom, zda je v daném místě povolené koupání psů a dbejte na to, abyste neobtěžovali ostatní.

Příklady táhnou

Jděte svému psímu mazlíkovi příkladem a vstupte do vody jako první. Pokud vám pes důvěřuje (což by při správně vybudovaném vztahu měl), je pravděpodobné, že vás bude následovat. Nechoďte zpočátku nijak daleko od břehu, naopak se brouzdejte na mělčině a tvařte se jakoby nic. Pokud se pes odváží za vámi, nezapomeňte ho pochválit a třeba i odměnit nějakým tím pamlskem.

Příkladem nemusíte jít jenom vy. Někteří psy se nechají zlákat i svými psími kámoši. Zkuste se tedy domluvit s někým, kdo má psa-milovníka vody a vyrazte k rybníku společně. Když váš chlupáč uvidí, jak druhý pes dovádí a baví se, možná se v něm probudí zvědavost a touha vodu taky vyzkoušet.

Lákejte psa na hračky i dobrůtky

Jste vašemu psovi vzorem, ale on za vámi do vody ne a ne vlézt? Pak budete muset vyzkoušet další lákadla. Pokud je váš pes nenapravitelným milovníkem dobrot, zkuste to přes pamlsky. Lákejte ho pomalu a postupně a samozřejmě chvalte.

Další možností, jak psa přesvědčit, aby si do vody vlezl, jsou hračky. Nejlepší jsou v tomto případě míčky nebo jiné pomůcky k aportování. Házejte je vašemu chlupáčovi nejprve těsně u břehu. Až se zabere do hry, zkuste hodit tak, aby si psík při aportu musel namočit tlapky. Tak postupně pochopí, že voda je vcelku neškodná.

Jestliže se váš pes do vody odvážil, ale zatím se jen brouzdá a nemá odvahu plavat, můžete mu pomoct. Chyťte ho pod předními packami, takže mu uděláte jistou oporu. Zadníma nohama pak pejsek musí plavat sám. Po několika takových pokusech pes nejspíš pochopí, že zvládne pohyb ve vodě i bez vaší pomoci.

Hlídejte psa jako oko v hlavě

Pokud se z vašeho psa pomalu ale jistě stává plavec, nezapomeňte na bezpečnost. Mějte svého mazlíka vždy pod kontrolou, dbejte na to, aby se mohl kdykoli bezpečně dostat z vody na břeh a hlídejte, aby nepřecenil svoje síly. Ne každý pes to umí odhadnout, proto je na vás, abyste zavčasu zaveleli k odchodu.

Jestli je váš pes zatím jen plavec-začátečník, vyplatí se pořídit mu speciální plovací vestu pro psy. Bude ho nadnášet a eliminujete tak riziko, že se pejsek začne topit.

Když se nedaří

Pokud se vašemu psovi přes veškerou vaši snahu nechce, nelámejte to přes koleno. Rozhodně psa netahejte do vody násilím, ani ho tam neházejte. Způsobili byste mu jen šok a celoživotní odpor. Někdy je zkrátka nutné se smířit, že z vašeho čtyřnohého miláčka vodní živel prostě nebude. Zaměřte se na jiné aktivity, existuje jich celá řada a určitě najdete takovou, kterou si bude váš chlupáč doopravdy užívat.

 

 

Autor: Ilona Dobrovolná | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest