Jedna z prvních věcí, která vás jistě napadne po pořízení štěněte je, kdy může štěně ven? Pořízení psa je velká věc. Ať už si pořizujete štěně z útulku, nebo kupujete psa od chovatele, doporučujeme vždy před předáním zjistit maximum informací o chovateli a samozřejmě o samotném psovi a jeho předcích. Štěně byste měli dostat do výchovy nejdříve ve věku 6-7 týdnů. Dříve se to nedoporučuje, kvůli závislosti štěněte na matce a jeho stravovacím návykům.
Nový domov psa
První chvíle štěněte v domácnosti jsou věnovány průzkumu. Ideálně nechte pejska, aby měl dostatek času si sám prozkoumat nové teritorium. Je zde plno nových míst, pachů a je dobré, aby co nejdříve pochopilo, že se jedná o bezpečné místo k žití. Pokud se zdá štěně nervózní a spíše hledá kontakt, nechte ho, buďte s ním a pomozte mu překonat stesk po matce. Časem se každý pes srovná. Kdy může štěně ven? Venkovní prostředí je vhodné spojit s venčením. Štěňata obecně bez venčení moc dlouho nevydrží.
Venčení štěněte
S venčením neotálejte. Jakmile se štěně vzbudí, okamžitě s ním běžte ven. Ideálním intervalem může být rozestup cca. 2 hodiny, který následně prodlužujte. Díky tomu štěně brzy pochopí, že venčit se má venku. Za každé vykonání potřeby je vhodné pejska pochválit a jistě potěší i nějaká ta odměna v podobě pamlsku pro štěňata. Pochvala musí být okamžitá, aby pes pochopil, co správného se stalo.
Seznámení štěněte s okolím
Pokud jste se štěnětem venku, nebojte se ho nechat seznamovat s ostatními psy. Ideálně zkuste cíleně seznámit se psem, o kterém víte že je zdravý a není agresivní. Včasná socializace pomáhá zabránit agresivitě i strachu z ostatních psů. Čím déle mu kontakt s jinými psi budete odpírat, tím je vyšší pravděpodobnost, že se jich bude v budoucnu bát. Pro výcvik je vhodné začít navštěvovat „cvičáky“, tedy místa kde se pod vedením instruktora učí povely a cviky, které dále trénujete ve vašem volném čase.
Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com