kde probiha registrace psa

O čipování psů, které je povinné od ledna 2020, se mluví už poměrně dlouhou dobu. Zvíře, které by nebylo očipované, je pak považované za neočkované proti vzteklině, což může způsobit řadu komplikací. Výjimku mají jen staří psi, kteří mají viditelné tetování a narodili se před červencem 2011. A ruku na srdce, to bude jen minimum jedinců a jejich počet bude v příštích letech výrazně klesat. Devítiletý nebo desetiletý pes je už v každém případě seniorem. Takže kde registrovat psa, když máme čipovou povinnost splněnou?

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Ověření registrace psa

Dvacetitisícová pokuta a další komplikace, to hrozí majitelům psů, kteří své zvíře odmítnou čipovat, respektive očkovat proti vzteklině. Kde registrovat psa? Možností je poměrně dost. Existuje například Národní registr majitelů zvířat, ale i registry jako Pet Family nebo Back Home a tím zdaleka ještě nekončíme. Samotná registrace je důležitá, protože „jen“ samotný čip nestačí. Pokud si chcete ověřit, že je zrovna ten váš čip registrovaný, nahlédněte na petmaxx.com, kde můžete najít odpověď snadněji než jinde – i proto, že tento server dokáže prověřit větší počet databází čipů v krátké chvilce. Mezi ty, které s petmaxx nespolupracují, patří ale registr jako Vetkom, Identifikace nebo Czpetnet. Někdy jde o skutečně mravenčí práci zjistit, jestli byl váš čip už dříve registrován..

Registraci provádí majitel psa

Jde o zodpovědnost, která jde za majitelem, tedy představa, že veterinář čip aplikuje a sám registruje, je tedy mylná – měl by vás ale upozornit, že míst, kde registrovat psa je poměrně hodně a měli byste tuto věc vyřešit co nejdříve. Centrální registr neexistuje, takže je jen na vás, kde registraci provedete. Pokud se dostane váš pejsek nedopatřením do útulku, jeho zaměstnanci pečlivě prověří jednotlivé registry a možná najdou i vaše kontaktní údaje. Jsou zde registry, které budou bezplatné, jiné si za registraci nějaký poplatek účtují, je ale v podstatě jen symbolický. Aplikace čipů je také poměrně ekonomická záležitost, veterináři za úkon a čip samotný zaplatíte nejčastěji cenu v řádu jednotek stokorun. Protože je možná v případě kontroly psa až dvacetitisícová pokuta, rozhodně neotálejte!

Autor: Marek Kos | Foto: unsplash.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest