Každého milovníka psů bolí srdce při myšlence na tisíce psů obývajících útulky. Odvržení, nechtění a toužící po domově čekají, až si pro ně někdo přijde. Bohužel, ač máme tyto čtyřnohé chlupáče rádi, bohužel jim všem nemůžeme osobně zajistit domov.

Co ale můžeme udělat, je podpořit útulky, aby mohli střechu nad hlavou a plné břicho zajistit co nejvíce opuštěným duším. Možností je hned několik.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Krmiva není nikdy dost

V České republice je okolo 300 útulků a některé jsou schopné postarat se až o 100 psů! Představte si tu denní spotřebu krmiva. Ať už jde o malá nebo velká plemena, všechna vyžadují k pevného zdraví pravidelný přísun potravy.

Každý den se v útulcích sní desítky kil granulí. Jde totiž o krmivo, které může poskytnout kompletní výživu. Samozřejmě, nejsou granule jako granule a jejich složení se výrazně liší. Pokud byste chtěli útulku pomoci nákupem kvalitních granulí, je dobré seznámit se nejen s tím, co by mělo krmivo obsahovat, ale také v jakém poměru jsou dané látky obsaženy. A vůbec nejdůležitější je vyznat se v označení jednotlivých složek krmiva.

Oblíbeným žrádlem snad všech psů jsou masové kapsičky. Jedná se o masové kousky, většinou ve šťávě nebo želé. Ty však chlupáče nezasytí na celý den a útulky si je tak často nemohou dovolit. Vy však můžete udělat dobrý skutek tím, že jim pár balení nakoupíte. Aby váš nákup byl výhodný, můžete vás inspirovat aktuální akční leták Lidl, ve kterém naleznete Vitalbite masové filetky pro psy v balení 12 x 85 g jen za 74.90 Kč.

Určitě je dobré myslet také na štěňátka, která si také bohužel cestu do útulku často najdou. I pro ně existují granule i ostatní doplňky. Kvalitní strava je důležitá pro zdravý růst, který tak přispívá k dlouhému životu.

Velkou radost udělají také sušená masíčka, žvýkací kosti i psí piškoty, které slouží jako pochoutka či jako odměna při tréninku. Může se to zdát jen jako kapka v moři. Ale co je moře? Spousta a spousta kapek. Takto můžete být jednou z nich.

Jak přispět k dobré náladě? Klíčem je pohodlí a zábava

Aby se pes cítil dobře, potřebuje teplo a pohodlí. To mu zajistí dostatečně velký pelech nebo deka. Můžete projít svou domácnost a podívat se po starých dekách nebo vyřazených polštářích. Každý takový měkký kousek může přispět k pohodlnému spánku!

Podívat se můžete také po různých bazarech a second handech, kde se i psí pelechy prodávají za pár korun. Za deky a pelíšky ze specializovaných prodejen vám pak provozovatelé útulků budou nesmírně vděční. A to za to stojí.

Málokdo si vybere apatického psa sedícího v koutě. To platí i pro přehnaně agresivního jedince. Aby se psi vyvíjeli správným směrem, naučili se socializovat a vybili ze sebe přebytečnou energii, potřebují hru a pohyb. Proto můžete přinést hračky k přetahování, staré plyšáky, pískací hračky a různé míčky a míče.

I procházka může dělat zázraky

Mezi oblíbené aktivity psů patří nevyhnutelně také procházky. Psi si tak zvykají na lidi, chození na vodítku i mimo ně a užívají si okolní svět. Rozhodně při výběru novými páníčky pomáhá, když mají tyto aktivity zvládnuté. Bohužel ale není v silách zaměstnanců zvládat vyvenčit všechny své svěřence.

Pokud tedy nemáte peněz nazbyt, darujte svůj čas. Procházka přírodou prospěje i vám a navíc vás bude u srdce hřát pocit z dobrého skutku. Pohyb je zdravý, pes se zabaví a také si osvojí již dříve zmiňované dovednosti. Kromě toho můžete do útulku zavolat a ujistit se, jestli mají dostatek vodítek – i to totiž můžete darovat.

Zůstává nezodpovězena jedna otázka. Který útulek si vybrat? Takových zařízení je opravdu spousta a pomoct potřebují snad všechna. Začněte tím, že si v seznamu psích útulků najdete ten nejbližší a zkuste navázat spolupráci zde. Jestli zůstanete věrní pouze jednomu, nebo budete útulky měnit, je jen na vás.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest