Snad každé zvíře občas zakašle, z toho bychom si neměli dělat těžkou hlavu. V případě, že kašel u psa přetrvává, jde o chronickou záležitost a je nejvyšší čas podobné pokašlávání řešit. Můžete mít tu čest dokonce i s psincovým kašlem, jenž se často úspěšně šíří v psím kolektivu. Suchý a dráždivý, někdy i doprovázený zvýšenou teplotou. Pes se pak ani nedotkne plné misky, je mrzutý a nic jej netěší. Jak jej dostat znovu do kondice?
Psincový kašel aneb vakcinace je možná
Už od jednoho roku věku je možné provést očkování proti psincovému kašli. Pokud na něj máte podezření, může jej potvrdit či vyvrátit pouze zvěrolékař. Pokud půjde o tuto diagnózu a celkový průběh nemoci bude lehčí, stačí jen, aby byl pes v klidu a užíval pravidelně léky. Když ale budou průvodní jevy poněkud složitější – výtok z nosní dutiny, časté kýchání, horečky a odmítání potravy, jsou už přeci jen namístě antibiotika.
Je jasné, že horší předpoklady bude mít štěně nebo starší pes, naopak zvíře v plné síle s dobrou imunitou by si mělo podobnou infekcí projít bez větších problémů. Kotcový kašel, jak se mu také někdy říká, trvá většinou jeden až dva týdny, ke zlepšení pod veterinárním dohledem stačí často jen pouhé dny.
Často ale k podobnému scénáři nedojde. Většinou je kašel u psa spojený spíše s nachlazením a rýmou, tedy výtokem z nosu, únavou či malátností. Symptomy jsou zde vlastně docela podobné jako u lidí. Počkejte proto pár dnů, a pokud se situace ani v klidovém režimu nezlepší, zajděte k veterináři. Řešit tyto věci léky na nachlazení pro lidi není vůbec vhodné.
Starší pes může mít chronickou bronchitidu
Hlen ve větším množství? Pak to může být i chronická bronchitida, která se rozvíjí u psů žijících v prašném prostředí nebo v domácnosti se silným kuřákem. Kašel je hodně silný, a kromě hlenů už tu nejsou žádné vnější příznaky – pes jinak žije poměrně normální život, i když jej chronická bronchitida samozřejmě obtěžuje. Veterinář někdy doporučí i kortikoidy. Aby byla léčba efektivní, musí být diagnóza jednoznačná, tedy vyloučení klasického nachlazení, psincového kašle nebo i srdečního problému.
Pokud jde o onemocnění srdce, to se projevuje mimo jiné také kašlem – obvykle během nočních hodin, a to i během doby, kdy pes spí. Srdce nabyde na objemu a utlačuje průdušnici, na plicích i díky tomu vzniká otok. Kašel je vlhký a někdy vyjde z tlamy narůžovělá pěna. Onemocnění srdce provází totéž, co u člověka, tedy slabší aktivita, malátnost, nechuť k činnosti. Srdeční problémy potrápí hlavně starší zvíře, tudíž je nutné u veterináře co nejdříve vyloučit, že se jedná právě o něj. Nu a jak na prevenci?
- Nejčastější příčinou kašle je prochladnutí. Pozor na podchlazení během zimních měsíců nebo přechody mezi teplým bytem a vymrzlou ulicí. Zvláště jde-li o starší zvíře se slabší imunitou.
- Klidový režim vede téměř vždy ke zlepšení. Vyhřátý pelíšek, dostatek tekutin, tím nic nezkazíte. V mnoha případech se psovi i dost uleví, proto nepanikařte po jednom zakašlání!
- Nezapomeňte, že diagnóza nemusí být pro veterináře lehkou záležitostí. Pokud kašlání přetrvává a psa viditelně trápí, měli byste mít jasno v tom, co je vlastně jeho příčinou, že?
Zánět plic neboli také pneumonie
Někdy může kašel provázený výtokem z čenichu a horečkou znamenat i pneumonii. Zpravidla je zapotřebí i krátká hospitalizace psa, infuze, antibiotická léčba a další postup, který určí sám veterinář. Někdy je namístě i kyslíková terapie. První pomocí pro kašlajícího psa může být jitrocelový sirup prostý sladidel. Na trhu jsou i funkční pamlsky nebo různé sirupy, nejen jitrocel, ale také echinacea vládne.
Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |