jedovate rostliny pro psa

Pouštíte svého psa volně do zahrady? A jste si jistí, že v ní nemáte nějaké jedovaté rostliny pro psa? Ne každý květináč, který si pes zamiluje, je pro něj vhodný jako hračka. Naopak, někdy může zeleň hodně ublížit. Okusování pestrobarevných květů může způsobit nemalé komplikace a v krajním případě může váš psí přítel dokonce i zemřít. Nebude potom lepší si pár rostlinek na zahradě odpustit ? Jaké rostliny tedy vadí pejskům nejvíce a existují nějaké, co jsou naprosto neškodné a můžeme jich tedy mít doma třeba i celý záhon?

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Nebezpečné rostliny pro psa

Věděli jste, že mezi jedovaté rostliny pro psa patří například domácí klasika, tedy filodendron, kala nebo diefenbachie? Otrava se může projevit v řádu hodin po žvýkání, respektive ochutnání a za jedovatou se považuje celá rostlina, nestačí jen hlídat květy. Velmi toxická je i azalka, která působí na srdeční sval a oleandr donutí psa prudce zvracet. Hlízy kosatce (iris) zase bude mít neblahý vliv na trávicí trakt. V případě otravy je třeba jednat opravdu rychle, u veterináře se počítají i desítky minut. Ještě lepší ale určitě bude nemít doma flóru, která je potenciální časovanou bombou. Na jaké další zelené části domácnosti si dát dobrý pozor?

Zvířata obvykle zeleň tolik nezajímá, ale každý pes je jiný. Jedovaté rostliny pro psa jsou i durman, oměj, pryskyřník nebo skočec, zapomenout nesmíme na tabák, plamének, rododendronzimostráz. Například aloe vera vyvolá jen zvracení, ale například taková tlustice může mít vliv i na duševní stav, a kromě nevolností způsobovat i deprese, jde ale o vzácnou výjimku. Většinou jde o zvracení, slinění, průjem a podobně. Do skupiny těch, které způsobí i smrt, patří břečťan, lopatkovec nebo sotorekskočec, zde stačí jediné semínko!

Rostliny musí být pryč z dosahu

Závěsný květináč nebo místo, na které se pes nedostane. Pokud je nemůžete nebo nechcete dát ze zahrady pryč, je namístě udělat psovi nepřekonatelnou překážku – někdy pomůže i klec. Důležité také je, aby se pes nenudil, protože štěňata, která z nudy okusovala rostliny, bychom asi dnes už vůbec nespočítali, v minulosti jich bylo určitě na tisíce. A mnoho z nich zemřelo bohužel zcela zbytečně…

 

Co dělat když pes pozře jedovatou rostlinu

První pomoc po pozření jedovaté rostliny je vyvolat zvracení. Druhým krokem je transport zvířete k nejbližšímu veterináři. Veterináře je vhodné předem kontaktovat a informovat ho, jaké rostliny pes pozřel.

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest