Na tuto otázku není zase až tak jednoduchá odpověď. Vše záleží na temperamentu psů, pohlaví a výchově.

Je jednoduší mít více fen než více psů. Psi jsou často v době dospívání konfliktní. V Případě, že chcete mít psa i fenu, tak musíte vyřešit hárání u feny pokud nechcete mít štěňata. To můžete vyřešit buď injekcemi proti hárání nebo kastrací.

Pokud chcete mít více psů (i fen), tak byste měli již mít předchozí zkušenosti s výcvikem alespoň jednoho psa. Pokud vás neposlouchá jeden pes, těžko vás bude poslouchat více psů a uklidňovat se tím, že to bude lepší je špatný….bude to ještě horší:) Někdo říká, že pokud je více psů a nebo fen, tak že se perou. To se samozřejmě může stát, ale pokud dáte svým psům jasný pravidla, co si můžou mezi sebou dovolit, tak vše bude v pořádku.

U nás doma máme 3 feny od 8 let do 1 roku. Teď naše nejmladší fena (border teriér) zkouší, co si může k starším fenám dovolit. Většinou to necháváme na nich ať si udělají mezi sebou pořádek, ale občas musíme zakročit aby si ta malá moc nevyskakovala. Oni sami si stanovili svoji vlastní hierarchii. Věřte, že sami vědí, jestli na to mají být vůdčí nebo ne. Zatím musím říct, že spolu vychází moc dobře.

 

Káva i kakao jsou obzvláště nebezpečné a můžou způsobit zvýšení srdeční frekvence , průjem, křeče, bezvědomí a i smrt. Kofein prostě nemá stejný efekt u psů jako u lidí.

Buďte velmi opatrní, co se týče kuliček proti molům. Je to chemický naftalen a je velmi toxický. U psů může mít za následek třes a křeče. Mnoho běžných značek krmiv obsahuje velké množství sodíku. To proto, aby krmivo bylo chutné, ale to může být pro psa také škodlivé.

Určitě když se zamyslíte, tak vás jistě napadnou další věci které by neměl pes jíst. Neznamená, že co je zdravé pro lidi je zdravé i pro zvířata. Samotnou kapitolou jsou pak vánoční svátky, ale o tam zase v jiném článku.