Je spousta chovatelů psů, kteří svého miláčka nepouštějí do domu a pořizují mu jeho vlastní domeček v podobě psí boudy. Ovšem především v zimním období pak řeší, jaká podestýlka je pro psa v boudě nejlepší. Základem pro přečkání mrazů a nevlídného zimního počasí je prostorná a zateplená bouda. Ideální je, když je vchod oddělen od vnitřního prostoru, aby na psa nefoukalo. Největší zima je od země, takže je dobré, aby podlaha byla dostatečně izolována například silným polystyrénem. Poslední, ovšem zřejmě nejdůležitějším prvkem je podestýlka, na které pes leží. Každému se osvědčilo něco jiného, ovšem jako nevhodnější se jeví dřevitá vlna.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Deka a staré hadry

Nejrůznější staré deky, vyřazené matrace, koberce a podobný materiál je častou výbavou psí boudy. To jsou však všechno materiály, které do sebe natahují vlhkost nejen za deštivého počasí, ale i střídáním teplot v důsledku pohybu psa. Proto se musí deky a podobné podestýlky neustále sušit a staré hadry vyměňovat. Přesto nelze zabránit, aby pes neležel na vlhké podložce, což ohrožuje jeho klouby i celý organismus.

Sláma, hobliny a jiné

Mnozí chovatelé považují slámu za nejlepší podestýlku do psí boudy. Stejnou službu poskytnou i hobliny z truhlárny, které však obsahují hodně prachu. Někdo používá na podzim spadané suché listí. Tato řešení také nejsou ideální, neboť neplní svůj účel. Jednak netvoří celistvou plochu, jelikož tyto materiály pes rozhrabe, a jednak je obvykle postupně vytahá ven z boudy. Sláma, seno i hobliny díky prachu působí psům velké problémy s očima, což potvrdí nejeden veterinář.

Nejlepší je dřevitá vlna

Můžete ji zakoupit v chovatelských potřebách kde ovšem koupíte jen malé množství a ještě ke všemu finančně nákladné nebo si můžete objednat množství jaké chcete a ještě za dobrou cenu. Mrkněte třeba na heuréku kde je aktuálně dřevitá vlna v akci. Dřevitá vlna je produkt vzniklý při hoblování špalíků měkkého dřeva bez přidávání jakékoliv chemie. Tento materiál má mnoho výhod. Je to 100 % přírodní produkt udržující organismus psa v teple, odvádí vlhkost a nepráší. Vydrží déle než sláma, seno či jiné podobné podestýlky.

Pro psa je dřevitá vlna příjemná, neboť si v načechrané podestýlce může udělat své „hnízdečko“. Izoluje od chladu a vytvořené teplo se drží u psa. Dřevitou vlnu psi nepojídají, takže jí mají v boudě stále dostatek a chovatel ji nemusí často doplňovat. Pokud zrovna chystáte budu pro zimní období a máte přebytky dřevité vlny, vzpomeňte si na psi v útulcích a přebytky jim odneste. Chovatelé ve stanicích budou jistě rádi.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest