odčervení psa

Boj s blechami nebo klíšťaty se někdy může zdát až nekonečný. Široká rodina psích parazitů však samozřejmě nezahrnuje jen tyto dvě položky, týká se i škrkavek, které umí potrápit hlavně malá štěňata. Odčervení je velmi důležité téma, jež nelze brát na lehkou váhu. Klíště přenáší nakažlivé nemoci, dospělá škrkavka psí okupuje tenké střevo a omezuje jeho přirozenou činnost. Velká invaze těchto parazitů může přinést i ucpání střeva, klíčová je však prevence. Obecně platí, že bitva s parazity není nijak jednoduchá. Klíčové je vybrat vhodná antiparazitika pro psy.

Typy antiparazitik

Samozřejmě nemusíme vybírat jen z tabletek. Přípravků proti parazitům zná český trh už prakticky bezpočet, od sprejů a šamponů až po pipety, speciální obojky, ale dokonce i elektronické repelenty. Ty ultrazvukovým signálem odradí hosty v podobě blech a klíšťat. Jednoduše se zavěšují na obojek a jsou netoxické, působit mohou klidně i celý rok.

Samozřejmě existují přírodní antiparazitika pro psy, která jsou vhodná pro psí alergiky nebo zvířata z domácností s batoletem či třeba kočkou. Ta však nemusí být vždy spolehlivá a obvykle také nabídnou kratší dobu ochrany než chemické preparáty. A pozor, co působí na psa, nemusí působit na kočku – vlastně byste to ani v žádném případě neměli zkoušet! Jaké je základní funkce antiparazitik?

  • Jednoduše řečeno vypouští aroma, které klíšťatům, blechám nebo i komárům nebude vůbec po chuti. Parazit se nepřisaje, tj. nehrozí možnost uvolnění nebezpečných látek do krevního oběhu psa.
  • Antiparazitika ve formě léčiv. Tabletky, co si poradí mj. s blechami a účinkovat mohou už v řádu desítek minut. Jistě, bude to trochu nepříjemné a musíte pak tu bleší spoušť uklidit.

Jakou formu antiparazitik zvolit?

Antiparazitní obojky poskytují dlouhou životnost a vyrábí se v různých velikostech – určitě tedy najdete model doslova jako ulitý pro svého psího kamaráda. Na trhu jsou k dispozici ale také pipety (spot-on), díky nimž nebude aplikace přípravků proti parazitům noční můrou. Aneb nejen balením tabletky do paštiky se dá dosáhnout úspěchu! Pipeta se nakape mezi lopatky, respektive do oblasti, kde nehrozí olíznutí a účinek chrání po několik týdnů.

A sprej? Jistě, ten můžete nastříkat na kožich, ale i do pelíšku. Musíte ale počítat s tím, že účinek přetrvá maximálně do večera. Spreje se proto hodí do rodiny se psem, kterému nehrozí klíšťata ze zahrady prakticky denně a je vystaven i dalším rizikům. Je spíše určen pro městské zvíře, co téměř ani nepřijde do kontaktu se zelení, kde mohou klíšťata číhat.

Šampony mohou pomoci na blechy

Je to spíše „jen“ doplněk, ale dosti platný proti blešímu vpádu – koupel v šamponu proti parazitům pomůže podobně jako třeba speciální tableta. Mrtvé blechy pak spláchnete do kanalizace, psovi se patřičně uleví a nebude se pořád drbat. A v čem jsou potom výhody přírodních antiparazitik, co přesně obsahují?

  • Obojek, pipeta, sprej. Antiparazitika na přírodní bázi jsou v českých obchodech řádně zastoupeny.
  • Hodí se pro feny, které kojí nebo jsou teprve v očekávání, citlivější zvířata nebo malá štěňata.
  • Voní po olejích z levandule, tea tree oil nebo eukalyptu – možností je rozhodně celá řada.

Nevýhodou přírodních přípravků proti parazitům je krátkodobý účinek a nižší účinnost. Bohužel, někdy se bez chemie neobejdeme – proti blechám je často nutností rázný krok v podobě chemických přípravků. Tedy pokud chcete ten boj vyhrát co nejdříve, protože přináší nepříjemnosti prakticky pro celý byt.

Nezapomeňte se vybavit i speciální pinzetou, se kterou odstraníte klíště během krátké chvíle a nedostanete se s ním do zbytečného fyzického kontaktu. Stačí jen trochu šikovnosti a zvíře přivyklé trpělivosti. Přípravky proti parazitům nakupujte u zvěrolékaře nebo v prověřených obchodech, důležitý je důraz na kvalitu a spolehlivost. A jen tak mimochodem, pro psa, který se nechce koupat, existuje i suchý šampon.

Autor: Ilona Dobrovolná | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest