Změna krmiva u psa

Občas se stane, že vašemu psímu miláčkovi musíte změnit stravu, na kterou byl do té doby zvyklý. S takovou změnou se musí popasovat především jeho trávicí ústrojí. Proto je potřeba obrnit se jistou trpělivostí a pečlivě sledovat zdravotní stav zvířete.

Zažívání si potřebuje zvyknout

Důvody pro změnu psí stravy mohou být různé. Možná se u vašeho psa objevil nějaký zdravotní problém nebo alergie na některou složku krmiva. Taky se mohlo stát, že se vaše oblíbená značka přestala vyrábět, nebo jste objevili jinou, kvalitnější. Častou příčinou je i skutečnost, že váš pes odrostl štěněcímu věku a potřebuje granule pro dospělá zvířata, nebo se z něj naopak stal zasloužilý psí senior. V neposlední řadě mohlo doteď oblíbené krmivo pejskovi prostě přestat chutnat.

Počítejte s tím, že bude chvíli trvat než se pes a především jeho zažívání se změnou srovná. Obvykle to trvá dva až tři týdny. Postupujte tedy pozvolna, abyste předešli nežádoucím potížím. Pokud byste udělali změnu ze dne na den, můžete psovi způsobit zvracení, průjmy nebo jiné zažívací problémy.

Myslete také na to, abyste krmivo neměnili příliš často. Jednou za čas je to v pořádku, ale neustálé změny značky jsou zbytečné a psímu zažívání nesvědčí.

Pomalu ale jistě

A jak tedy na samotnou změnu? Jestliže se bavíme o granulích, je to jednoduché. Začněte ty nové přimíchávat do stávajících po malých dávkách. Ty postupně zvyšujte, až se nakonec v misce objeví výhradně nové krmivo.

Podobným způsobem postupujte, i pokud přecházíte z granulí na konzervované krmivo nebo na barf. Tady budete spíš potřebovat dvě různé misky. Myslete ovšem na pečlivé odměření denní dávky. Na začátku by měla původní strava tvořit zhruba tři čtvrtiny a ta nová asi čtvrtku. Postupně poměry upravujte, abyste za dva až tři týdny přešli úplně na stravu novou.

Jestliže během změny zpozorujete nějaký zdravotní problém, zpomalte. Může se jednat o nadýmání, průjmy, svědění doprovázené nadměrným drbáním nebo prosté odmítání nové stravy. V tomto případě dávku nového krmiva snižte. Pokud však problémy přetrvávají, zvažte, zda je změna správná či nutná.

Specifickou situací je alergie. Někdy je velmi těžké odhalit, která složka potravy vašemu psovi nesvědčí. Možná budete muset nějakou dobu zkoušet a zkoušet a zdravotní stav vašeho mazlíčka bedlivě pozorovat. V případě nutnosti se určitě poraďte s veterinářem.

Speciální krmiva pro speciální případy

Jak už bylo řečeno výše, důvody pro změnu krmiva jsou různé. Některé jsou jen o preferencích majitele, jiné ale představují naprostou nutnost. Jde nejen o již zmíněné alergie, ale i o další zdravotní potíže, které vyžadují speciální dietu.

Možná budete muset sáhnout po krmivu pro psy s citlivým zažíváním, s močovými kameny, s nemocnými ledvinami či střevy a podobně. I když se zdá, že je v těchto případech potřeba postupovat co nejrychleji, i tady na to jděte pozvolna. Nemá smysl zatížit už tak nemocného psa ještě problémy s trávením.

Dalším specifickým případem, který vyžaduje změnu stravy, je obezita. Jde o velmi rizikový stav způsobující celou řadu zdravotních problémů. Proto je potřeba s ním bojovat. Určitě je vhodné přejít na speciální dietní krmiva, která jsou na trhu běžně k dostání.

Myslet musíte i na přesné a důsledné odměřování krmné dávky. Váš mazlík si bude muset minimálně na nějakou dobu odpustit pamlsky. Zbytky a dobroty z vašeho stolu by měly být naprosté tabu. Tento přechod na novou životosprávu se vašemu chlupáčovi nejspíš líbit nebude. Uvědomte si však, že jde o zdraví a nepolevte, ani když na vás bude dělat své typické psí oči.

 

Autor: Ilona Dobrovolná | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest