výcvik psa

Čtyřnohý přítel je potřeb. Ať už si vybereme jakékoliv plemeno psa, věřte, že vám změní život. Přivezeme si domů štěně, které je roztomilost sama a přirozeně jej chceme chovat tak, aby bylo dokonale šťastné. Přilne k nám jako ke své nové smečce. O jeho náklonnost se nemusíme rozhodně nijak obávat. S výchovou je to ale trochu horší, protože nedůslednost se nám vymstí a je třeba vést psa tak, aby dobře věděl, kde jsou jeho mantinely, chápal dobře povely, prospíval a neměl z nás zbytečný strach. Možná vás napadne otázka, jak vychovávat psa ?

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Přátelský k lidem, socializovaný v rodině

Otázku, jak vychovávat psa, kterou si pokládá každý majitel malého štěkajícího uzlíčku, není tak snadné zodpovědět. Musíme odolat touze rozmazlovat a omlouvat každou chybu. Roztrhané polštáře nebo deky, loužičky v předsíni a tak podobně. Soužití s rodinou by mělo být bez vážnějších problémů a co štěňátku vštípíme v útlém věku, bude si pamatovat až do konce života. Šéfem jste vy a nikoliv štěně. Velká důvěra je na místě, ale také pevně stanovený směr, jehož se musíte držet. Když se sami sebe ptáte, jak na to, odpověď je jednoduchá: musíte se stát vůdcem jeho smečky! Pak vás bude zcela přirozeně následovat, má takovou věc přímo vepsanou v genofondu.

Začněte se základními povely

Ke mně, sedni, k noze, jasné povely bez dlouhých formulací, se psem musíte jednat tak trochu po vojensku, jinak nečekejte kýžený efekt. Dobře čte pohyby vašeho těla a když si je spojí s krátkým slovním spojením, máte napůl vyhráno. Nemusíte být příliš přísní, stačí důslednost a opakování, aby si pejsek zapamatoval, co který povel znamená.

Pochválit je důležité

Pochválit za dobře splněný úkol je pak namístě, takže se zásobte chutnými pamlsky a v případě, že výchova postupuje podle představ, nemusíte s nimi zase tolik šetřit. Důležité je, aby malé psisko trénink těšil a bral je jako školu hrou, pokud ten pocit nemáte, měli byste se zamyslet nad svými výcvikovými metodami a změnit je. Strach nesmí mít v metodách, jak vychovávat psa vůbec žádný prostor! Pokud se na výcvik necítíte, můžete využít služeb v místních “cvičácích“, kde se vás ujme zkušený cvičitel a vysvětlí vám co a jak. Inspirovat se můžete také z tréninkových videí.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest