výběr krycího psa

Jestliže jste se rozhodli věnovat chovatelství psů, bude jedním z vašich úkolů zvolit, jaký pes ke krytí bude tou nejlepší volbou. Jakého psa zvolit k nakrytí, abyste se mohli radovat z pokud možno zdravých štěňat, jejichž povaha a vzhled budou odpovídat danému plemeni?

Buďte zodpovědný chovatel

Na začátek si řekněme, že pro pořízení štěňátek je nezbytné nechat pejska nejprve oficiálně uchovnit. Opravdu není dobrý nápad rozmnožovat zvíře bez průkazu původu jen pro radost, nebo dokonce proto, že si chcete na štěňatech vydělat. Lidé, kteří k tomuto přistupují, jsou množitelé, nikoli zodpovědní chovatelé. Myslete na to, že váš mazlík štěňata ke svému štěstí nepotřebuje. A odvržených nechtěných psů jsou plné útulky, netřeba vyrábět další. Seriózní postup naproti tomu začíná tím, že s vaším psem projdete takzvanou bonitací. Chovatelský klub v tomto procesu prověří nejen vzhled vašeho psa, ale i to, zda má v pořádku očkování a zdravotní stav, což musí nejprve potvrdit veterinář. Jakmile bonitací projdete, může váš pes zplodit potomky, kteří obdrží průkaz původu. V tuto chvíli je potřeba, abyste pro svého hafana vybrali co nejvhodnější protějšek.

Pozor na příbuzenství psů

Pokud jste majiteli chovné feny, je vaším úkolem zvolit který pes ke krytí pro ni bude vhodný. Využít můžete třeba databází, které mají k dispozici jednotlivé chovatelské kluby. V nich si můžete mimo jiné ověřit, zda vámi zvolený pes není s vaší fenou příbuzný. Krytí takovým psem byste se měli ve většině případů vyvarovat. Hrozí totiž, že se u štěňat s větší pravděpodobností objeví některé dědičné vady nebo choroby. Takzvaná příbuzenská plemenitba se uplatňuje pouze u některých plemen, kde je uchovněných jen velmi málo jedinců, nebo v jiných specifických případech. Přistupovat by k ní však měli vždy jen zkušení chovatelé.

Pes ke krytí – zdraví, vzhled a zkušenosti

Další faktory, které byste měli brát při výběru krycího psa v úvahu, jsou výsledky zdravotních vyšetření i to zda pes odpovídá standardu plemene, nebo se naopak vyznačuje nějakou odchylkou. V případě, že má určitou odchylku vaše fena, vybírejte k ní psa, který ji mít nebude. V úvahu můžete brát samozřejmě i úspěchy psa na výstavách a případně také úspěchy sportovní. Chcete-li u štěňat dosáhnout určitého zbarvení, pak by vás měla zajímat také barva vybraného psa. Jestliže vaše fena dosud štěňata neměla, je lepší vybrat k ní psa zkušenějšího, který už má nějaké to krytí za sebou.

Pokud jste začínající chovatel, je dobré obrátit se při výběru psa na takzvaného poradce chovu, který vám může poskytnout cenné rady a tipy. Také vám vystaví krycí list. Jedná se o dokument, v němž najdete, jaký pes ke krytí byl zvolen a případně i jména jeho náhradníků, kdyby snad něco neklaplo. Než přistoupíte k samotnému připouštění psů, nezapomeňte se s majitelem druhého hafana domluvit ohledně financí, ideálně písemně.

Jak na samotné krytí

Jakmile vaše fena hárá, je vhodná doba k nakrytí. Uvádí se, že ideální je zhruba 10. až 14. den hárání. V tuto dobu je načase vyrazit na cestu. Obvykle jezdí fena za psem – ten je ve svém vlastním prostředí jistější a není proto pod takovým tlakem. Snažte se sami nijak nestresovat, zvířata to vycítí a budou o to nervóznější. Dopřejte jim klid a čas na seznámení. Pokud se krytí na první pokus nezadaří, můžete to zkusit znova v průběhu několika málo dní. Asi po měsíci od nakrytí vám může veterinář potvrdit, zda je fena březí. Pak už se můžete těšit na štěňátka.

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest