S pořízením pejska získáte věrného a oddaného přítele, který vás bude milovat a ochraňovat. Nejedno dítě po takovém čtyřnohém kamarádovi touží a prosí své rodiče, aby si jej mohlo samo vybrat. Měli byste vědět, že pořizovat si psa jen abyste splnili přání dítěti, není vůbec rozumným počinem. Pes se totiž dožívá i patnácti let a je pravděpodobné, že se o něj budete starat po tuto dobu hlavně vy, a věřte, že mít psa nepřináší jen radosti, ale také mnoho starostí. Poměrně často pak pejsci končí v útulcích. Rozhodně byste také neměli psa pořizovat jako dárek, nevíte-li jistě, že si jej dotyčný přeje. Pokud jste rozhodnuti, že si chcete pejska pořídit, nastává krok číslo dva, a sice jak vybrat správné psí plemeno.

Co by jste měly vědět před pořízením psa

Před koupí psa musíte zvážit několik aspektů. Prvním a nejdůležitějším z nich je, zda bude pes žít s vámi v bytě či domě, nebo jej budete mít na zahradě v boudě. Některá plemena, jako je třeba dobrman, jsou sice často psy chovanými venku, avšak jsou citlivá na ledviny a hrozí jim vážné zdravotní obtíže, budou-li i přes zimu v nezateplené boudě.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Venkovní plemena psů

Jestli si chcete psa pořídit výhradně pro hlídání domu a počítáte s tím, že bude žít venku, pořiďte si větší, odolné a ideálně dlouhosrsté plemeno jako je třeba typický německý ovčák nebo zlatý retrívr. Samozřejmě existuje dalších x plemen, která jsou vhodná pro venek, stačí si prohlédnout atlas psů, kde najdete kompletní přehled. Větší plemena potřebují obecně více pohybu, proto je pro ně lepší, když mají zahradu, kde se mohou volně pohybovat.

Domácí plemena psů

Další variantou je, že bydlíte v bytě nebo v menším domečku a chcete mít pejska pořád doma. V tom případě jsou pro vás vhodné menší plemena, která nejsou na pohyb tak náročná. Počítejte s tím, že i krátkosrstá plemena línají a po psovi budete muset uklízet. Samozřejmě musí mít v některém z pokojů své místečko s pelíškem a miskami na jídlo a vodu. Hlavně štěňata a mladí psi chtějí být poblíž lidem, neradi jsou v pokoji, kde nikdo není. Samozřejmě platí obecně to, že byste měli psa vybírat i podle jeho povahy a vlastností. Například k malému dítěti určitě nebudete pořizovat bojové plemeno psa.

Nyní už máte pár základních indicií, jak vybrat správné psí plemeno, můžete si však dopomoci spoustou dalších způsobů. Můžete si vzít již zmíněný atlas psů a podle požadavků si vyhlédnout pár tipů. Také na internetu najdete spoustu článků o všech plemenech. Pokud máte známé, kteří vaše vybrané plemeno mají, pak nejlepší bude si o tom s nimi promluvit, dozvíte se tak přímé a objektivní zkušenosti někoho, kdo toto plemeno chová. Věříme že vyberete toho správného parťáka pro život a že váš pejsek neskončí jako mnoho dalších v útulcích pro psy.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest