jaký obojek pro psa

Obojek patří spolu s vodítkem k nejzákladnější výbavě každého pejskaře. Na první pohled se může zdát, že na jeho výběru není nic složitého. Jedná se přece o docela jednoduchou věcičku, na které není mnoho co vymýšlet. Opak je pravdou. Než vyrazíte koupit obojek, dobře si to promyslete, abyste byli vy i váš psí parťák ve výsledku spokojení.

Vzhled až na posledním místě

Obojek slouží v kombinaci s vodítkem především k ovládání psa. Proto by měl být hlavně funkční. Určitě se tedy při jeho koupi nerozhodujte jen podle designu a oblíbené barvy. Ty můžete brát v úvahu až jako takovou pomyslnou třešničku na dortu. V prvé řadě zvažte faktory jako je materiál nebo účel obojku.

Materiál obojku pro psa

Textilní obojky – patří asi k nejběžnějším. Jsou levné a lehké, což je jejich hlavní výhoda. Nepatří ovšem k těm nejodolnějším, takže jejich životnost je spíše kratší.

Kožené obojky – jsou pevné a o poznání odolnější než textilní. Budete si za ně muset trochu připlatit, ale při správné péči vydrží opravdu dlouho. Nevýhodou je, že jim nesvědčí voda, takže pokud se váš pejsek rád koupe, volte raději obojek jiný.

Kovové obojky – svým vzhledem připomínají řetízek. Jsou vhodnější pro krátkosrstá plemena. Těm dlouhosrstým hrozí, že se jim do obojku zamotají chlupy. Nevýhodou je, že jsou těžší a často taky dost úzké, takže se mohou psovi zařezávat do krku. Jsou ovšem odolné a snadno se udržují.

Funkce psího obojku

Obojky nemusí sloužit jen k prostému připevnění vodítka. Můžete je využívat i k dalšímu účelu, záleží, na jaké aktivity se s vaším chlupáčem chystáte.

Obojky na běžné nošení – jedná se o obojky určené pro běžné procházky nebo venčení. Měly by být hlavně pohodlné a dostatečně široké.

Výcvikové obojky – sem patří takzvané stahovacínebo polostahovací obojky, které slouží k odnaučení nežádoucího chování v podobě tahání psa. Polostahovací mají zarážku, která brání úplnému stažení a tím pádem škrcení zvířete. Stahovací tuto zarážku nemají, a proto by je měli využívat opravdu jen zkušení psovodi.

Mezi výcvikové obojky můžeme zařadit i obojky elektronické. Ty prostřednictví zvukových, vibračních nebo elektrických impulsů upozorňují psa na nežádoucí chování, případně na neuposlechnutí povelu. Podtypem tohoto obojku je obojek protištěkací. Jak už název napovídá, vysílá tento obojek impuls v případě, že pes nadměrně štěká.

Využívání elektronických obojků je ovšem kontroverzní záležitost. Často neřeší příčinu a v případě elektrických impulsů mohou hraničit s týráním.

Antiparazitní obojky – tyto obojky jsou napuštěné chemikáliemi, které mají odpuzovat především klíšťata a blechy. Ochrana je však pouze dočasná a obojek je potřeba pravidelně měnit.

Reflexní a svítící obojky – pokud s vaším pejskem vyrážíte na vycházky i za šera nebo potmě, myslete na bezpečnost a pořiďte reflexní obojek, případně obojek svítící.

GPS obojky – výborní pomocníci, pokud máte strach, že se vám váš psík zaběhne. Díky GPS na obojku ho totiž snadno lokalizujete a dovedete zpátky domů.

Jak správně změřit psa pro výběr obojku

Aby obojek skutečně sloužil tak jak má, je potřeba vybrat správnou velikost. Ta se určuje podle obvodu krku vašeho hafana. Změřte jej tedy, nejlépe krejčovským metrem. Měřte v nejširším místě krku a ponechte trochu rezervu – není nutné metr úplně utahovat. Pes by měl během této procedury ideálně v klidu stát na místě – jen tak bude měření přesné.

Obojek psovi následně utáhněte tak, abyste mezi něj a krk psa dokázali vložit právě dva prsty. Takto bude dostatečně pevný, ale zároveň umožní vašemu miláčkovi volně dýchat.

Šířku obojku volte podle velikosti psa. Obecně platí, že tenčí obojky jsou určené pro malá plemena, zatímco ty tlustší budou vhodnější pro větší hafany.

Počítejte s tím, že jeden obojek pejskovi pravděpodobně nevydrží napořád. Proto pravidelně kontrolujte, zda je jeho délka a šířka pořád dostačující a zda není příliš opotřebovaný, nebo dokonce poškozený. Jen tak budete mít jistotu, že vašemu psímu kamarádovi slouží přesně, jak má.

 

Autor: Ilona Dobrovolná | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest