výběr psích botiček

Možná vám to zní neuvěřitelně, ale vašemu psovi můžete pořídit i jeho vlastní boty. Ne, není to žádný módní výstřelek, i když pro někoho při výběru hraje roli i estetika. V prvé řadě se ale jedná o důležitou pomůcku, která ochrání tlapky vašeho chlupáče před nepřízní počasí nebo v drsnějším terénu. Pojďme se tedy podívat, kdy jsou boty pro psa potřeba a jak je správně vybrat.

Boty pomůžou v mrazu i v horku

Asi nejčastějším důvodem, proč se majitelé psů pořizují boty pro psa, je ochrana psích tlapek před vlivy počasí. Nejvíc přijdou vhod samozřejmě v zimě. Boty do mrazuchrání nejen před mrazem, ale hlavně před posypovou solí, která je pro psí tlapy hodně agresivní a rozhodně jim nesvědčí. Vybírejte takové boty, které jsou dostatečně teplé, ale taky nepromokavé, aby se do nich nedostaly sníh a vlhkost. Zkontrolujte si, zda mají botičky protiskluzovou úpravu, která se určitě vyplatí. Váš hafan se díky nim bude moci pohybovat i po zledovatělém povrchu, aniž by hrozilo, že se poraní.

Ovšem ani léto není pro psí tlapky bez rizika. Rozpálený povrch je minimálně velmi nepříjemný. Určitě jste si někdy zkusili jít bosky po horké dlažbě nebo asfaltu a víte, že to není nic moc. Vězte, že ani váš pejsek se přitom necítí dobře. A co teprve rozpálený písek na pláži? Z těchto důvodů je na místě zvážit pořízení letních botiček, díky kterým se pes bude moct pohybovat bez bolesti i nepříjemných pocitů prakticky kdekoli. Tyto botky by měly být především z prodyšného a lehkého materiálu, aby se tlapy vašeho mazlíka nezapařovaly.

V neposlední řadě je výhodou psích bot ochrana proti nečistotám. I když je venku mokro a blátivo, zůstanou tlapky vašeho psa čisté a vy se nemusíte po návratu zaobírat jejich umýváním. Stačí vyzout a psa můžete v pohodě pustit i na vyleštěnou podlahu v obýváku.

Pro psí dobrodruhy

Pokud se svým psem rádi vyrážíte za dobrodružstvím na nejrůznější výlety nebo náročnější túry, zvažte pořízení outdoorových psích botiček. Zamezí totiž nežádoucím oděrkám na psích tlapkách, případně i zraněním. Drsný přírodní terén totiž skýtá celou řadu nebezpečí od ostrých kamenů až po skleněné střepy, které tu před vámi zanechali nezodpovědní výletníci. Outdoorové psí boty musí být především odolné a stabilní, aby obstály i v extrémních přírodních podmínkách. Důležitá je i pevná, obvykle gumová podrážka. Zároveň by boty pro psa měly být z prodyšného a lehkého materiálu – jen tak se v nich pejsek bude cítit dobře. Některé modely jsou opatřené reflexními prvky, které se hodí, pokud vyrážíte ven na večer nebo za špatné viditelnosti.

Ochranné psí boty

Jestliže se váš pes zranil nebo má nějaký jiný zdravotní problém spojený s tlapkami, jsou ochranné psí boty naprostou nutností. Chrání totiž před vnějšími nečistotami, kterými by se mohla do rány zanést infekce. Zároveň brání vašemu chlupáčovi v tom, aby si poranění olizoval nebo strhával případné obvazy.

Výběr velikostí bot pro psa

Při výběru bot pro psa je samozřejmě nejdůležitější, aby měly správnou velikost, dokonale padly a nikde netlačily. Většina výrobců uvádí u jednotlivých velikostí i to, pro jaká plemena jsou určené. Tuto informaci ovšem berte s rezervou – ne každý pes je stoprocentním zástupcem svého druhu. Nejlepší je zajít do obchodu s chovatelskými potřebami, kde vám s výběrem poradí a zároveň umožní, aby si pes boty vyzkoušel. Pokud možnost vyzkoušení nemáte, je potřeba psí tlapy nejprve poctivě změřit.

Při tomto úkonu by měl pes rovně a klidně stát. Důležité je změřit nejen délku tlapy, ale i její šířku. Úplně nejjednodušší je postavit psa na list papíru a pomocí tužky si velikost tlap vyznačit a posléze poctivě změřit pravítkem. Psí botičky se obvykle prodávají v párech, takže pokud je potřeba, můžete zvolit jinou velikost pro přední a jinou pro zadní tlapy. Ochranné botky na zraněnou tlapu se většinou prodávají po jedné. Volit můžete samozřejmě i podle barvy a designu – to by však mělo být až vedlejší kritérium. Hlavní je, aby se pes v botičkách cítil dobře a aby sloužily svému účelu.

Autor: Ilona Dobrovolná | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest