V době, kdy si každý výrobce píše na pytle s krmivem ultra, super, prémiové, jak ho napadne, je čím dál tím těžší se při výběru krmiva na trhu zorientovat. A když se podíváte do chovatelských diskuzí, nebudete o nic moudřejší. Kolik lidí, tolik názorů. Proto jsme pro vás posbírali 5 zásad. Řiďte se jimi a nikdy nešlápnete vedle.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]


1. 
Vyhněte se obloukem privátním značkám obchodních řetězců.

Supermarkety lákají lidi na ceny. Ale přemýšlejte – když 15 kg krmiva stojí pětistovku, jedno kilo vyjde na 33 Kč. A už jste někde viděli 1 kg masa za 33 korun? Zkuste si ten barevný pytel s veselým pejskem na obalu otočit na zadní stranu. Pravděpodobně tam najdete údaj o tom, že krmivo obsahuje 4 % vedlejších živočišných výrobků. To znamená, že naprostou těchto granulí tvoří obilí. Tak nedělejte ze psa slepici.


2. 
Sledujte pořadí jednotlivých surovin ve složení.

Výrobci mají povinnost uvádět zastoupení jednotlivých složek podle jejich obsahu v krmivu od nejvyššího po nejmenší. Dbejte proto na to, aby bylo v tom vašem krmivu pro psa na prvním místě maso, a to ideálně sušené nebo moučka. Protože čerstvé maso se po usušení zmenší asi na třetinu svého původního objemu. Pokud tedy výrobce na etiketě hrdě hlásá, že krmivo obsahuje 60 % čerstvého masa, v duchu si jej usušte a jste na 20 %. A hned bude v krmivu nejvíce druhé složky, což může (ale nemusí) být opět obilí.

3. Zaměřte se na alergeny.

I v psí populaci najdete čím dál, tím více alergiků. Na to reagují výrobci také a snaží se vyrábět krmiva hypoalergenní, vhodná pro citlivé psí zažívání. Například Acana, mezi kynology oblíbená značka chutných krmiv, používá ve svých recepturách kvalitnější zdroje sacharidů, jako jsou brambory, dýně, čočka nebo jablka. A celá řada Acana Regionals je dokonce plně bezobilná. Pokud má váš pejsek často průjem nebo trpí nadýmáním bez zjevné příčiny, rozhodně tato krmiva bez obsahu obilovin vyzkoušejte.


4. 
Do nemocného tělíčka patří veterinární dieta.

Speciální veterinární diety zajistí, že váš pes získá všechny potřebné živiny, aniž by byl zatížen jeho organismus. Pomocí změny krmiva na dietu u psa vyléčíte například kožní obtíže, infekce ve vylučovacím systému, odlehčíte trávení při zažívacích obtížích, zredukujete jeho váhu nebo udržíte krevní cukr v přijatelných mezích. Velmi vážně nemocní pejsci musí být na přísné veterinární dietě až do konce života. Pokud vám lékař veterinární dietu nařídí, rozhodně ji nepřerušujte.


5. 
Sledujte i kvalitu pamlsků.

Pochoutky sice nemají tvořit významnou část jídelníčku psa, ale při výcviku jich pes ve finále spořádá celkem dost. Proto se dívejte i na jejich složení. Pokud do psa nacpete kilo piškotů denně, nebude z toho jeho zažívání nadšené. Raději sáhněte po pamlscích s vysokým obsahem masa nebo po sušeném masu vůbec. Váš pejsek vás bude zbožňovat a při povelech se ochotou přetrhne, aby dobrotu dostal.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest