jak trimovat psa

Zatímco běžně se pes zbavuje staré srsti a prochází procesem línání dvakrát ročně, vždy při větší změně teplot venku, hrubosrsté plemeno si žije úplně jinak. Srst mu totiž roste celoročně a chlupy samy od sebe nevypadávají. Právě proto je nutné trimování. Zcela obecně řečeno, péče o psí srst je nutností, ale u hrubosrstých plemen bychom měli brát na zřetel, že jde vlastně o nikdy nekončící koloběh. Která to jsou? Třeba irský teriér nebo grifonek, řeč může být v tomto směru i o hrubosrstém jezevčíkovi. Proč je vlastně trimování tak důležité a jak trimovat psa?

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Co je trimování psa

Při trimování psa jde o mechanické odstranění starých chlupů. Rozhodně nejde o nepříjemnost, alespoň když uděláme vše předpisově, psa čeká velká úleva a díky tomu bude jistě velmi ochotně spolupracovat. Dobu, kdy je trimování nezbytné, poznáte tak, že chlup, který chytnete za jeho konec, mírným tahem vytáhnete z kůže. Jindy pak srst určená k odstranění sama zesvětlá, ale nebývá to vždycky pravidlem. Poprvé můžete k trimování přistoupit už u půlročního štěněte, platí totiž, že čím dřív si pejsek zvykne, tím také lépe. Pro vás, ale i pro něj… Před trimováním je vhodné připravit okolí a pomůcky. Je vhodné počítat s tím, že se budou vzduchem pohybovat chlupy. K trimování si připravte speciální nože, hrabla, kartáče, nebo hřebeny. Záleží na chovateli, s čím se mu bude nejlépe pracovat.

Trimování krok za krokem

Než začnete, důkladně srst pročešte. Tím se srst zbaví části srsti, což vám ulehčí práci. Hřeben nebo hrabičky používejte ve směru srsti. Proti směru je to pro psa nepříjemné a mohlo by ho to bolet. Postupujte směrem od hlavy, přes záda, boky až k ocasu. Po vyčesání přejděte k samotnému trimování. Uchopte chlupy mezi palec a ukazováček a trimovacím nožem táhněte ve směru růstu chlupu (tedy od lůžka chlupu nahoru). Druhou rukou si přidržujte psa za kůži. Pokud je pes klidný, máte jistotu, že vše provádíte dle jeho představ. Trimovací nůž používejte jen na hřbet, hruď a boky, eventuálně můžete vyzkoušet i ocas. U citlivějších částí doporučujeme použít efilační nůžky.

Doporučení. Pokud chcete psa trimovat, neměl by se 2-3 týdny koupat. Po koupání je srst hladká a prokluzuje .

Výstavní pes a trimování

A jak často bychom měli trimovat, pokud máme doma psa, se kterým chodíme pravidelně na výstavy? Minimálně jednou měsíčně, ale spíše dvakrát. Zvíře, jež na výstavy vůbec nechodí, pak ale nesmíme zanedbávat, ideální interval je pak alespoň čtyřikrát až pětkrát ročně, podle aktuální potřeby.

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest