Psí útulky jsou vlastně stanoviště, kde dočasně nacházejí svůj domov toulající se nebo nechtěná zvířata. Zpravidla se nacházejí v každém okresním městě, provozovat je může jak radnice města, tak i soukromá osoba. Některé z útulků často trápí přeplněná kapacita nebo nedostatek financí na provoz, majitelé tak musí občas dotovat výdaje i z vlastních kapes. Většina útulků má právě z těchto důvodů na svých internetových stránkách číslo účtu, kam můžete posílat finanční příspěvek. Pokud nechcete obětovat peníze, jsou i jiné cesty, jak pejskům s nešťastným osudem pomoci. Není určitě problém se s vedením útulku domluvit na dobrovolných činnostech, jako je pravidelné venčení nebo krmení osazenstva. Případně můžete zajít do libovolného zverimexu a nakoupit konzervy nebo granule, zkrátka něco dobrého na zub…

V psím útulku rozhodně nejsou jen staří psi, kteří už jsou těžce nemocní a nad hrobem. Nejde o alternativu lidského hospicu, psí útulek zpravidla obývají hlavně psi, o které se jejich majitel vinou stáří nebo špatné finanční situace už nemůže starat, případně zvířata žijící toulavým způsobem.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

O psy je zde postaráno

O psy je v útulku dobře postaráno. Po přijetí jsou důkladně prohlédnuti veterinářem, který psa naočkuje (zpravidla proti psince, hepatitidě, parvoviróze a samozřejmě i vzteklině), odčerví. Pes je také odblešen, umyt a očipován. Poté, co jsou splněny tyto podmínky, může začít proces hledání nového majitele, který by se o něj postaral lépe, než ten předchozí.

Výběr psa z útulku

A jakého psa byste vlastně rádi z útulku přivedli domů? Nejlepší asi bude, když se podíváte na internetové stránky toho kterého útulku a najdete si fotografie a podrobný popis němé tváře, která se vám zamlouvá jako budoucí čtyřnohý přítel. Na internetu najdete spoustu informací i o povaze psa, které se mohou při výběru určitě hodit. Například pokud máte malé děti, určitě nebudete domů chtít psa, na kterého je třeba po předchozích traumatech jít s klidem a rozvahou. Takový bude asi vhodnější spíše pro osamělého důchodce nebo rodiny, kde jsou děti už poněkud odrostlejší.

V samotném psím útulku totiž nebudete moci jen tak procházet klec od klece a vybírat, který pes by se vám vlastně líbil. Vzhledem k tomu, že bylo s pejsky často špatně zacházeno a jsou tak hlavně během prvních dnů v útulku ve značném stresu, procházení cizích lidí všude kolem by je nemuselo zrovna potěšit.

Výběr psa

Před výběrem psa z útulku si také rozmyslete, jakou rasu byste preferovali a jestli chcete psa nebo spíše fenku, která bude vhodnější do rodin s dětmi. Chcete mít odmala doma vlčáka nebo byste raději menší plemeno, jako je například kokršpaněl nebo jezevčík? Mladé štěně nebo spíše psa v seniorském věku, který je už klidnější a nebude tak při domácí nudě, v době kterou trávíte v zaměstnání, likvidovat vybavení bytu? Bydlíte na venkově a pes bude mít možnost výběhu v kotci, nebo dokonce v určitý čas i po dvoře? Nebo máte jen malý byt ve městě a bude tak nutné psa pravidelně venčit, a to za každého počasí? Promyslete tohle dobře, zpátky to půjde vzít jen těžko a ušetříte hlavně své děti zbytečného zklamání.

Určitě také nebude problém do útulku zavolat nebo poslat email s dotazem na konkrétního psa, na internetu totiž najdete dost, ale třeba vás zveřejněné informace plně neuspokojí.

I pes z útulku něco stojí

Lékařská péče v útulku není právě nejlevnější. Právě proto musí nový majitel psa uhradit drobný poplatek, spojený s výlohami na zdravotní péči (očkování, odčervení). To vás ale samozřejmě nemusí mrzet. Vlastně tím přispějete přímo na další provoz útulku a kromě jiného, budete na další dva roky zproštěni nutnosti platit takzvaný poplatek za psa, který je ovšem také v mnoha obcích spíše symbolický.

A ještě pár nutností na závěr. Pokud si chcete vzít pejska z útulku domů, musíte být starší osmnácti let (nebo být v doprovodu dospělé osoby, zpravidla tedy rodičů nebo příbuzných, pokud jste ještě nezletilí) a vzít si s sebou platný občanský průkaz. Je to vlastně jen formalita, útulek podobné informace potřebuje do své evidence.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest