první návštěva veterináře

Tak jako lidé chodí k lékaři, tak pejsci chodí k veterináři. Čekají vás prohlídky pravidelné a preventivní, ale je možné, že se nevyhnete ani návštěvě kvůli akutní a nečekané události. To, jak bude váš mazel reagovat na veterináře poprvé, předpovídá, jak oblíbené či neoblíbené návštěvy veteriny budou. Naštěstí máme několik tipů, jak se na návštěvu připravit a jak ji absolvovat bez stresu.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Vyberte si veterináře z blízkého okolí

Pokud vybíráte nového veterináře, trošku si jej proklepněte. Podívejte se na internetové recenze nebo se zeptejte známých a místních, jak jsou s veterinární péčí spokojeni. Je dobré zvolit veterináře v místě vašeho bydliště nebo se rozhodnout pro stanici, která je vašemu domovu nejblíže. Zjistěte si, jestli je možné se k veterináři dostat nejen autem, ale také hromadnou dopravou.

Abyste štěňátko zbytečně nestresovali čekáním v čekárně, objednejte se u veterináře dopředu. Obvykle mají ordinace online rezervační systém, ve kterém stačí vybrat čas, kdy se chcete ošetřit. V systému může být uvedeno, který doktor bude mít službu, pokud je jich na veterině více. Do formuláře se vyplňují informace týkající se plemena psa, jména psa a důvod vaší návštěvy.

Kdy jít se psem poprvé k veterináři

Pejsek by se vám do rukou od chovatele měl dostat ve věku zhruba 7 týdnů. Během této doby by mělo být alespoň 1krát naočkováno a 3krát odčerveno. Chovatel by vám měl předat očkovací průkaz s datem prvního očkování a termínem očkování příštího. Z průkazu by mělo být jasné, kdy došlo k odčervení a kdy se má odčervení znovu zopakovat.

Obecně vypadá očkovací schéma u štěňat následovně:

· poprvé se štěňata očkují v 6. týdnu, následně v 9. týdnu a poté ve 12. týdnu.

· Pokud je první očkování v 6 týdnech vynecháno, očkuje se štěně poprvé v 8. až 9. týdnu a dále ve 12. týdnu. Při vakcinaci ve 12. týdnu se štěně očkuje navíc i proti vzteklině.

· Očkování se následně provádí 1krát za rok.

Poprvé v ordinaci u veterináře

Jakmile přijdete na veterinu, budete pravděpodobně čekat chvíli v čekárně. Toto místo je pro pejska nové, proto ho nechte očichat okolí. Zbytečně ho netahejte, a pokud je to možné, nechte ho vybrat místečko, na kterém počkáte na vyzvání lékaře. Čekání můžete pejskovi zpříjemnit třeba pamlsky nebo hraním s hračkou.

Po příchodu do ambulance není potřeba, abyste pejska hned stavěli na vyšetřovací stůl. Počkejte až na vyzvání lékaře. Veterinář se s pejskem nejprve seznámí, promluví si s vámi a založí pejskovi zdravotní kartu. Doktor se vás bude ptát na krmení, předchozí ošetření, ale třeba také na původ psa. Během toho zkontroluje:

· srst,

· sliznice,

· zuby,

· poslechne si srdíčko a pod.

Samozřejmě pejska zváží na veterinární váze. Podle věku a předchozích ošetření vám lékař doporučí vakcinační schéma, a pokud je to potřeba, vystaví pejskovi nový očkovací průkaz. Kromě toho vás poučí o tom, jak odčervovat.

Při první prohlídce dochází k důkladné kontrole. Díky tomu bude moci doktor potvrdit zdravotní stav vašeho štěněte, vyplnit záznam, poradit vám ohledně chování včetně specifik, která jsou pro dané plemeno typická. Může vám také doporučit nejvhodnější krmivo vzhledem ke stáří, životnímu stylu psa a prostředí, ve kterém žije.

Pokud vaše štěně ještě nemá mikročip, můžete mu jej na první návštěvě nechat zavést. Mikročip je rychlým, bezpečným a účinným způsobem pro identifikaci psa. Ostatně označení mikročipem je od 1. ledna 2020 ze zákona povinné (novela veterinárního zákona č. 302/2017 Sb.).

Jak návštěvu veterináře pejskovi zpříjemnit?

Abyste pejska veterinářem zbytečně nestresovali, zkuste si prohlídku nacvičit doma. Sahejte pejskovi na bříško, podívejte se mu na zuby, prohlédněte drápky, tlapky i ocásek. Pokud bude pejsek na tyto dotyky zvyklý, nebudou ho stresovat u doktora. Zvykejte pejska na přepravku. Pokud ji budete používat, jen když pojedete na vyšetření, bude se jí chlupáč bát a stresovat se jen pohledem na ni. Proto ji využívejte i pro jiné případy. Při návštěvě doktora u sebe mějte dobrůtky, kterými mazlíka budete odměňovat. Můžete mu pořídit i novou hračku.

Autor: Jana Uvízlová | Foto: pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest