jak ulevit psovi od bolesti

Váš pes znenadání onemocněl – zvrací, má průjem, je neklidný a polehává. Je sobota pozdě večer a co teď? Máte jet ihned na veterinu? Než se pro to rozhodnete, chcete mu ulevit jakýmkoliv způsobem a třeba mu to zrovna pomůže. Ale víte vůbec, co psovi podat? 

Co dát psovi na bolest?

Každý pejskař se s tím už určitě někdy setkal. Málo kdo však ví, jak svému čtyřnohému příteli v akutní chvíli pomoci. Mnoho lidí doma běžně ani nemá žádné léky určené pro psy. Proto sáhnou po domácí lékárničce a lécích určeným lidem. Většina z nich není samozřejmě vhodná pro zvířata, stejně tak jako léčivo pro zvířata si nevezmete vy, když vás něco někde píchne. Pokud je situace natolik vážná, neváhejte a jeďte se psem na pohotovost. 

Pokud ale nevolnost nebo bolístka není nijak komplikovaná a prostě to “není na doktora”, můžete svému pejskovi ulevit alespoň něčím přírodním. Jistě záleží na tom, jestli jde o otravu z jídla (při venčení snědl něco závadného nebo jste mu něco samotného v dobré mysli podali), o menší úraz při sportování nebo zrovna nastydl. 

Obecně jmenujme, že pro posílení celkové imunity většina pejskařů preventivně podává přírodní tinkturu z lichořeřišnice nebo sirupy s medem, jitrocelem, tymiánem, mateřídouškou nebo vitamínem C. Na klouby a kostru psa se používají přípravky, které obsahují extrakty mořských měkkýšů, boswelie (kadidlovník) nebo kolagen, který seženete i jako vhodný pamlsek ke kousání.

Jak ulevit psovi při poranění

Jinak na různá drobná poranění, po bodnutí hmyzem či klíštětem se hodí rozvar z jitrocele nebo mastička z aloe vera. Po vyvrtnutí, výronů nebo natažení svalu psa se doporučuje klidová poloha, místo obkládat studeným zábalem a samozřejmě dle potřeby veterinář. Při průjmu není problém udělat psovi jeden den hladovky, postupně začít s vychladlou uvařenou rýží, kuřecím masem a strouhaným jablkem. Nebojte se podat černý, heřmánkový nebo mátový čaj. Stejně tak postupujte při zácpě, kdy je vhodné nabídnout například jogurt nebo jiný mléčný výrobek. 

Při chřipce a rýmě zkuste psovi nabídnout kuřecí vývar, dbejte na to, aby dále neprochladl a čumák mu můžete otírat výluhem z heřmánku. Při zánětu močových cest je taktéž vhodné udržovat psa v teple, udělat zábal na podbřišek, dávat pozor na to, aby častěji pil a proplachoval měchýř kopřivovým čajem. Pokud hledáte lék na nervozitu pejska, když odcházíte do práce nebo se zrovna bojí veterináře, vyzkoušejte oblíbené Bachovy květové esence, přírodní kapičky, které mají pozitivní vliv na psychiku, tedy i celkový organismus psa. 

Samozřejmě je vždy vhodné, pokud k žádnému neduhu nedojde. Předcházejte tomu kvalitním krmivem a vyváženou stravou psa, přidat můžete i různé doplňky stravy, kterých jsou dnes na trhu už spousty. Vše je ale samozřejmě dopředu vhodné konzultovat s veterinářem nebo chovatelem. Záleží taktéž na plemeni, hmotnosti, věku a celkovém stavu psa. Tak pevné zdraví vašim miláčkům!

Autor: Štěpánka Zelenková Semecká | Foto: unsplash.com

Pin It on Pinterest