problémy se zuby u psa

Dentální hygiena se rozhodně nesmí zanedbávat, ať už jde o náš chrup nebo zuby našich pejsků. Zubní kamen trápí nejvíce menší plemena, ale nevyhýbá se vlastně žádnému psovi a dovede hodně znepříjemnit život. Podobně jako u jiných zdravotních obtíží – i tady se dá hodně udělat včasnou prevencí. Někoho možná pobaví, že existují i psí zubní pasty, ale na druhou stranu, jde o výborný vynález. Není pěnivá, je téměř bez fluoru a díky speciálnímu složení pomáhá v jinak téměř nekonečném boji se zubním plakem.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Zkažený zub může opravdu hodně bolet

Pes je šelma a nedává vždy bolest znát, to ale neznamená, že se zkaženým chrupem nebude trpět. Někdy je nutné zub přímo vytrhnout, zvláště pak v pozdním věku. Problém souvisí se zápachem z tlamy, pokud proto naučíte psího kamaráda už jako štěně na kartáček a pastu, uděláte velký krok na dlouhé cestě k dobrému zdraví. Pokud navíc vyberete zajímavé dentální doplňky, díky kterým se zuby dobře vyčistí, neuděláte chybu. Bude to taková škola hrou, protože okusování podobných dobrot psa jednoduše baví. Pročistí si tím i jinak poměrně špatně dostupné stoličky. A vhod přijdou také speciální hračky, které si může okusovat třeba celé dlouhé hodiny.

Důležitá je také kontrola u veterináře, který plní i roli psího zubaře – velmi dobře pozná, kdy začínají problémy s dásněmi nebo zuby a poradí, co byste v podobných případech měli dělat. Své může udělat i kvalita granulí. Škodí i velké množství piškotů, které mají podobný efekt jako třeba přemíra sladkostí u dětí. Lepší budou speciální pamlsky, rozhodně nemusí být drahé a svůj účel jistě splní na jedničku.

Čištění zubů nejméně dvakrát týdně

Enzymatická zubní pasta, kartáček, a dvakrát týdně si udělat trochu času. To je skutečné minimum, protože čistit můžete v případě, že máte dost volných chvilek i trpělivosti, také denně. Pes si na to brzy zvykne a o základní prevenci bude postaráno. Pasta může mít příchuť masa nebo jiné dobroty, takže si rozhodně nebude stěžovat, spíše naopak. Dejte mu ochutnat, olíznout, pak s troškou pasty na prstech jezděte po dásni a pomalu jej přivykejte podobnému rituálu. Zuby se čistí krouživým pohybem, začíná se u dásně a pokračuje se směrem nahoru.

Na osmdesát procent psů je náchylných k problémům s dásněmi. Nepočítejte s tím, že doma budete mít šťastlivce s běloskvoucím chrupem, kterého ani v pokročilém věku nic netrápí. I tady je totiž namístě prevence, disciplína a vytrvalost. Zubní kaz je sice u psa skoro až kuriozitou, nicméně zubní plak a zubní kámen jsou už mnohem častějšími návštěvníky. Pozor, vrstvy plaku a zubní kámen na sklovině je vhodným životním prostředím pro bakterie, které pak směřují do trávicího ústrojí. Znamená to pak v konečném důsledku mnohem víc práce pro ledviny či játra, bakterie se mohou dostat až k srdci. Řada vážných onemocnění má přímou souvislost s chrupem, takže se o něj musíme pečlivě starat.

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest