Nadváha nemusí postihnout pouze člověka, ale také jeho čtyřnohé souputníky. Je tedy dobré, aby se naše obezřetnost ohledně stravovacích návyků rozšířila také na ně. Začínat by se mělo již u malých štěňat, která si (stejně jako lidé) vytvářejí určité rámce chování, do kterých zapadá také příjem potravy. Důležité je tedy samotné dávkování potravy již odmalička. Z pravidla u velkých plemen (dosahujících více jak 25 kg v dospělosti) by se mělo nejdříve dávkovat krmení třikrát denně a postupně snižovat, dvakrát denně (do věku dvou let) až na jednou či dvakrát denně v dospělosti. U malých plemen se potom začíná krmit pětkrát za den. Samotné dávkování krmení (granulí) záleží dále na váze daného jedince. Je dobré si za základ stanovit doporučené dávkování a to dále upravovat dle váhy psa.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Obezita psů

Obezita se bohužel u psů vyskytuje mnohem častěji než podváha a stejně jako u lidí způsobuje zdravotní problémy. Může se jednat o cukrovku a obecné nadměrné zatížení páteře a kloubů, stejně jako srdce a ledvin. Nadváha může způsobit dysplazii kyčlí a loktů.  Je tedy obecně doporučováno i u plemen větších (s mohutným tělesným rámcem), aby byla jejich hmotnost udržována na spodní hranici kondičního rozpětí a to do roku a půl. Tedy do té doby, než se mu dotvoří klouby a kostra.

Boj s nadváhou psů

Jestliže ale přeci jen dojde k podcenění těchto stravovacích návyků, nebo si váš vychytralý pes jednoduše najde cestu, jak a kde se k jídlu dostat, potom je dobré se vzniklou obezitou bojovat. Jako první je logické si zjistit správnou váhu, na kterou byste se měli dostat (ta samozřejmě závisí na rase psa). Dále následuje upravení jídelníčku, tedy snaha o podávání krmiva se sníženým obsahem energie. Též je možné si sehnat speciální veterinární dietu, která je většinou přímo doporučována u psů s obezitou přesahující 15%. Při krmení je potom dobré ponechávat misku dostupnou po dobu zhruba 20 minut, ne permanentně přes celý den. Protože i tato dostupnost může svádět, stejně jakoby nás sváděla otevřená čokoláda položená na stole.

Dalším trikem pro snížení nadváhy je také jiný styl odměňování, kdy místo navyklého a požadovaného pamlsku můžete například psa pohladit, nebo hodit mu míček. A stejně jako u všech obéznějších tvorů i zde pomáhá pohyb, tedy delší procházky a běhat a běhat….

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest