výcvik psa na toaletu

Pořízení psa je velkou událostí. I když máte okamžitě touhu toho malého chlupáče rozmazlovat, je třeba myslet i na výcvik. Je to sice ještě štěňátko, ale i tak je vhodné ihned nastavit mantinely, beze strachu a kňučení, zato ale s respektem k zažitým pravidlům, která se zkrátka vůbec neporušují. Ano, řeč je o vykonávání potřeby u psů. resp. jak naučit štěně na záchod. Nezapomeňte, že trávicí trakt je u vašeho nového kamaráda poměrně rychlý a obvykle jím potrava projde i v řádu desítek minut. Pes je zvíře čistotné a učenlivé, ale podmínkou určitě je dobrý výcvik.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Kdy začít s výcvikem na záchod

S výcvikem psa na záchod není třeba otálet. Začneme tedy ihned, jakmile si ho přineseme domů. Začátky mohou být náročné, ale věřte, že výsledek stojí za to. Jak začít? Ze začátku by se mělo štěně venčit po každém jídle, pití a spaní. Možná se vám to bude zdát příliš, ale věřte, že je to potřeba. Pokud máte dům se zahradou, jistě je vyvenčení snazší, než u rodin, které bydlí například v panelákovém bytě. Zde se nabízí i určitá alternativa v podobě WC pro psy, které je možné používat i v bytech. Venkovní vykonání potřeby je však výhodnější (a to nejen finančně). Pes snadněji pochopí, že doma se loužička nedělá.

Vykonání potřeby a odměna

Jak naučit psa na záchod? Snadno! Použijte odměnu. Za každé správné vykonání potřeby je vhodné psa odměnit. Mějte u sebe vždy připravený nějaký pamlsek a psa i slovně pochvalte. Pes pak sám bude chtít udržet potřebu a získat tak odměnu. I když je každý pes originál, odborníci se shodují, že od šestého měsíce by měl pes umět vykonávat potřebu mimo domov. Je to však na chovateli a jeho přístupu k psovi. Čím více péče psovi dáte, tím rychleji na to přijde.

 

 

Konání potřeby jako známka nespokojenosti

Žárlivost na vaše dítě nebo nedostatečná pozornost, aspoň tedy z jeho pohledu. Pokud váš pes schválně čurá po bytě, možná vás jen upozorňuje na něco, co je podle něj nespravedlností. Zkuste se zamyslet, jestli nemůže žárlit na jiného člena domácnosti. Včasné odhalení problému pomůže k jeho odstranění. Pokud problémy trvají dlouhodobě, můžete se poradit s veterinářem, případně zkušeným chovatelem na “cvičáku pro psy“.

Co nikdy nedělat

A co strčit čumák do loužičky? Pokud nad tím třeba jenom přemýšlíte, není to vůbec dobrá varianta, jak naučit štěně na záchod. Nebude mít jasno, zač jej trestáte. Vlastně tím trestáte i sami sebe, protože smradlavého psa nejspíš nebudete chtít na gauči a tak vám nezbude nic jiného než ho umýt. Pokud ho přistihnete při konání potřeby mimo určené místo, okřikněte ho – typicky Nesmíš!. Můžete ho i jemně plácnout – ale opravdu jemně, jedná se přeci jen o štěně. Ruku na srdce, také jste se na nočník nenaučili na první pokus.

 

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest