jak naučit štěně netahat na vodítku

Starého psa novým kouskům už nenaučíme, jak zní staré přísloví. Neplatí jen obrazně, ale i doslovně, protože psí senior se už bude cvičit jen obtížně a je jasné, že nejvíce učenlivým bude v hodně útlém mládí. S výcvikem je tedy namístě začít co nejdříve a totéž platí pro vodítko, na které se bude muset chtě nechtě naučit také. Jak naučit psa chodit na vodítku? Svobodomyslné štěně bude pokoušet vaši trpělivost, takže pozor! Nesmíte podlehnout jeho smutnému pohledu, protože pokud pes tahá na vodítku i v dospělosti, je to jen a jen chyba majitele a nedostatečný důraz na výcvik.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Trénink chůze na vodítku

Pravidlo první – Vy musíte být jednoznačně pánem situace. Vy určujete směr, pes vás nevenčí, je to docela naopak. Berte psa na procházku pravidelně, aby si zvykl na určitý režim. Pes bude za každou procházku rád a ruku na srdce, unavený pes doma nenadělá tolik neplechy. Jak naučit psa chodit na vodítku? Obrňte se trpělivostí, zpočátku to bude náročné, ale pes brzy pochopí, co se po něm vyžaduje. Vybavte se na procházky trochou pamlsků a za každé uposlechnutí ho kouskem odměňte. Naopak za neuposlechnutí musí přijít impulz, který dá jasně najevo, že je něco v nepořádku. Vraťme se ale kousek na zpět. Předtím, než nasadíte psovi vodítko, je třeba zapracovat na nošení obojku.

 

Nácvik nošení obojku

Zpočátku bude obojek asi vadit, takže se postarejte, aby neškrtil a mějte trpělivost. Začněte s ním už po pár dnech pobytu ve vašem novém domově. Stačí pár hodin denně. Zvykejte pejska postupně, snažte se jej navést, aby se na obojek nesoustředil. Jedno po druhém, až si zvykne štěně na obojek, teprve poté je možné zapojit do akce vodítko

Chůze s vodítkem

Jak by měla vypadat chůze s vodítkem? Vodítko by během chůze nemělo být napnuté, ale spíš povolené – když pes začne táhnout, zastavte se a zůstaňte v nehybné poloze tak dlouho, dokud se pes neohlédne a nepovolí. Štěně je velmi chytré a pochopí, že se nikam nepůjde, když se vodítko napne. Pokud je pochválíte v momentě, kdy vodítko povolí, spojí si dvě a dvě dohromady a bude potěšeno, že vám dělá radost. I když to pro majitele může být náročné, zkuste se vyvarovat škubání za vodítko. U malých štěňat můžete nevědomky způsobit trauma nebo úraz.

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest