To, že lidé chodí darovat krev, je vcelku běžné a nikoho to určitě nepřekvapí. Stejný úkon mohou ale podstoupit i naši psí kamarádi. I u nich se jedná o šlechetný čin, protože pomohou zachraňovat psí životy.
Když pes potřebuje transfuzi
Krevní transfuze je pro psy nezbytná v mnoha rozličných situacích. Jednou z nich jsou přirozeně nejrůznější zranění, kdy dochází ke krvácení. Stejně tak je ale transfuze nutná například u některých operací, při určitých onemocněních (leukémie, anémie), orgánových selháních (játra, ledviny) nebo při otravách. Často se jedná o urgentní situace, kdy bohužel není času nazbyt. Krev se navíc nedá dlouho skladovat, takže je potřeba, aby byli potenciální dárci, respektive jejich majitelé, co nejvíce flexibilní a ochotní v případě nouze rychle dorazit na veterinární kliniku.
Krevní skupiny psů
Zatímco lidé mají čtyři krevní skupiny (A,B, 0 a AB), u psů je to složitější. Existuje totiž celkem osm psích krevních skupin, které se označují zkratkou DEA (Dog Erythrocyte Antigen). U jednoho psa přitom může být přítomno skupin více. Při první transfuzi však krevní skupina nehraje roli. Dárcem tedy může být v této situaci jakýkoli pes, který splňuje podmínky dárcovství. Předpokládá se totiž, že tělo příjemce si ještě nestihlo vytvořit protilátky a je proto nepravděpodobné, že by došlo k takzvané transfuzní reakci (jedná se o stav, kdy se tělo začne darované krvi bránit a dochází k různým zdravotním potížím). Pokud ovšem pes už jednou transfuzi dostal, je další transfuze od náhodného dárce více než riskantní. V tomto případě je nezbytné, aby byla krevní skupina dárce a příjemce totožná.
Jaký pes může darovat krev
Aby se pes mohl stát dárcem krve, musí splňovat následující podmínky:
- Věk. Pes by měl být ideálně ve věku od 1 do 8 let.
- Dobrý zdravotní stav. Pes je v dobré kondici a nebere trvale žádné léky.
- Váha. Pes by měl vážit ideálně nad 25 kg.
- Pes má všechna potřebná očkování. Od poslední vakcinace musí ale uběhnout doba alespoň 3 týdnů.
- Pes nebyl nikdy příjemcem krve.
- Pokud se jedná o fenu, je důležité, aby dosud nebyla březí. Na odběr by neměla přijít ani v období hárání.
Pes, který splňuje tyto body, může darovat krev zhruba každé 3 měsíce. Častější frekvence je sice možná, ale nedoporučuje se.
Jak probíhá odběr krve u psa
Samotný odběr není naštěstí nijak složitý. Probíhá přes katetr zavedený do žíly a trvá zhruba 10 až 15 minut. Pes by měl přijít na lačno a důležité je, aby zůstal během zákroku v klidu. Krev ovšem nelze dlouho skladovat. Vydrží maximálně několik málo týdnů. Proto se obvykle přistupuje k takzvanému přímému podání, kdy jsou na veterině přítomní oba psi zároveň – tedy jak dárce, tak příjemce, kterému se odebraná krev rovnou podá. Z tohoto důvodu mají veterinární kliniky často k dispozici registr majitelů, kteří jsou ochotní poskytnout svého psího mazlíka jako dárce krve. Existují také skupiny na sociálních sítích, kde můžete po vhodném dárci pátrat, nebo naopak nabídnout svoji pomoc.
Myslete na to, že v případě akutního problému představuje krevní transfuze pro psa otázku života a smrti, a že se k ní musí dostat obvykle velmi urgentně. Z toho důvodu je dobré zmapovat si předem terén, tedy mít jasno v tom, kam a na koho se v nouzi obrátit. Můžete se domluvit třeba s kamarády či známými, kteří mají vhodného psa, nebo se právě propojit s ochotnými lidmi skrze sociální sítě.
Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |