Čerstvá voda je neustále v dosahu! Naučte pejska pravidelně pít, zvláště pokud zrovna panují letní vedra. Dehydratace může znamenat i vážný zdravotní problém, a to zejména u starších nebo nemocných zvířat. Tekutiny se musí doplňovat nejen u nás, lidí – myslet byste na psí pitný režim měli také tehdy, pokud váš miláček často chroupe suché granule.
Filtr se postará o dlouhodobou čistotu
Psí fontána funguje vlastně dost jednoduše, pestrý výběr na trhu zajistí ideální variantu pro malá, střední, ale samozřejmě i velká plemena. Samozřejmě je pravda, že podobný model fontány mohou využít i kočky, u nichž je dodržování pitného režimu ještě o něco zapeklitější otázkou. Ale to bychom odbočili, pojďme se věnovat modelům určeným primárně pro psí využití. Ty mohou mít i čtyřlitrovou kapacitu, což se hodí zvláště pro mastify, vlčáky nebo další velké psy.
Výhodou je jistě fakt, že filtr zajistí kvalitní a čerstvou vodu, a to po poměrně dlouhou dobu. Stačí jej pak už jen vyměnit. Postará se o to, aby nebyla ve vodě srst, zbytky granulí a podobně, což by jinak hrozilo u vody nalité v obyčejné nerezové misce. Čerpadlo se následně postará o okysličování vody, která tak bude pro psa o poznání chutnější (také vám chutná víc jemně perlivý nápoj, že?).
Výběr materiálu je také dosti podstatný
Jaké otázky si ještě před zakoupením fontány položit? Samozřejmě i tu, jaký preferujete materiál. Keramika nebo nerez jsou obvykle favoritem, ale bát se jistě nemusíte ani kvalitních plastů, které se snadno udržují (hodně praktické je mytí v myčce). Proud vody bude ale pejska inspirovat tak jako tak, tudíž žádný strach. Snad jen malá rada, když bude mít váš pes pohybové omezení – starší zvířata trpí na bolesti kloubů – je jasné, že byste výběr fontány měli patřičně přizpůsobit. Existují i speciální modely, které zajistí pohodlí takových pejsků, nebojte se zeptat prodejců…
Nebyla by škoda nabídnout našemu psímu příteli jen obyčejnou misku na vodu, když pořizovací cena průměrné fontány nemusí výrazně přesáhnout tisícovku? Navíc, stojatá voda uprostřed misky a cirkulující tekutina ve fontánce – tady je volba zcela jasná, pejska ani nemusíte pobízet, aby se v horkém srpnovém odpoledni pravidelně napil. Adekvátní pitný režim je pak dobrou prevencí potíží s ledvinami, které hrozí zvláště v pozdní fázi psího života. Berte to jako investici do zdraví, podobně jako když si pořídíte rotoped nebo běžky a začnete v kuchyni víc prosazovat olivový olej na úkor slunečnicového nebo řepkového…
Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com