Březost, tedy stav těhotenství feny, může být falešná. Tuto nepravou březost, která jinak působí jako zcela normální stav před porodem štěněte, lze rozpoznat podle různých příznaků. Nejčastěji se projevuje přibližně měsíc až dva měsíce po hárání. Mnoho lidí se domnívá, že jde o poruchu, není tomu tak.

Falešná březost feny je zcela normální, není to hormonální porucha.

Tento stav je zcela běžný a je fyziologický, fena netrpí žádnou hormonální poruchou. Tento stav není ani pohlavní poruchou a nesnižuje nijak plodnost. Během doby hárání uvolní vaječníky vajíčka, která spustí v těle stejné procesy jako březost normální. Tyto příznaky obvykle trvají maximálně 3 týdny a poté samovolně odezní. V tomto případě to není žádnou hormonální porucha, stav je normální. Jen při delších a velmi silných příznacích lze uvažovat o řešení, které může krajně být i kastrace, pokud do budoucna nechceme štěňata.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Od pseudolaktace, přes příznaky neklidu až po imitaci porodu – to vše provází falešná březost

Falešná březost má v podstatě naprosto stejné příznaky jako u feny před porodem. Jedním z příznaků je tzv. pseudolaktace, tedy feně se zvětšují vemínka a vytváří se hmota podobná mateřskému mléku. Falešná březost tak bývá nazvána pseudolaktace dle tohoto příznaku. I ostatní příznaky jsou typické pro březí fenu – je neklidná, kňučí, hledá si to správné místečko k porodu. Může být také někdy až agresivní či dotěrná a nesnese také jiné psy a feny v okolí. Mezi další příznaky může patřit i zvracení a průjmy, fena je více žravá. U každého plemene, potažmo u každé feny je míra příznaků poměrně individuální. Stav falešné březí feny může vyvrcholit nepravým porodem a fena „pečuje“ o svá štěňata a odmítá se vzdálit od jejich místa. Žádná štěňata pochopitelně nemá.

U silných a dlouhotrvajících příznaků uvažujme o antikoncepci či kastraci, která předchází možným problémům v budoucnu

Jak bylo řečeno, proti falešné březosti není nutné nic dělat, je to normální stav. Pokud jsou však příznaky nepříjemné pro fenu i majitele, lze po dohodě s veterinářem podávat fence antikoncepci či provést radikálnější zákrok kastrace. Na první pohled je to radikální řešení, ale fenku můžete ušetřit nepříjemných problémů jako je zánět dělohy či cysty na vaječnících. Je dobré se poradit se svým veterinářem. Jinak jsou příznaky falešné březosti neškodné, co se týče poruchy a nemožnosti další reprodukce. Při normálním průběhu falešné březosti a jejím odezněním není třeba se nějak významně znepokojovat tímto stavem.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest