psychická práce psa

Jak se rozvíjí duševní život psů? Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka. Pokud si jej pořídíme, získáme věrného společníka a parťáka, který nás bude bezmezně milovat. My bychom mu to ale měli náležitě vracet a postarat se, aby vedle nás prožíval pohodový a naplněný život, a to nejen po fyzické stránce, ale i po té duševní.

I hlava psa potřebuje zaměstnat

Všichni víme, že bychom našemu psímu kamarádovi měli dopřát kvalitní krmivo, pravidelnou veterinární péči a samozřejmě každodenní venčení. Pohyb ale není zdaleka všechno. Pes potřebuje zaměstnat i hlavu. Duševní život psů je totiž velmi bohatýzvíře musí mít dostatek podnětů, aby jej rozvíjelo. Jestliže vašeho čtyřnohého miláčka odbýváte jen krátkými procházkami pořád po stejné trase, věřte, že neděláte dobře. Je na čase změnit rutinu a dopřát psovi i psychické vyžití. V minulosti byli psi šlechtění za nejrůznějším účelem – byli to hlídači, pastevci nebo třeba lovci. Dneska jsou to ve většině případů hlavně naši společníci. Přesto bychom neměli na práci našich mazlíků rezignovat. Věnujte jim proto dostatek času, vymýšlejte originální zábavu a zapojte je do nejrůznějších aktivit. Možností je v dnešní době spousta.

Výcvik psa jako základ

Výcvik psa pozitivně ovlivňuje duševní život psů. Každý pes by měl ovládat alespoň základní povely. Z praktického hlediska je nezbytné, aby přišel na zavolání, věděl, co znamená „zůstaň“ nebo třeba „sedni“. Učení těchto povelů má však i jiný význam – je právě onou zábavou, při které pes musí zapojit mozek. Věnujte se proto cvičení alespoň pár minut denně – uvidíte, že to vašeho hafana bude bavit. Pokud už základní povely umí, vymýšlejte další. Můžete ho naučit nejrůznější triky „navíc“ – třeba dát pac, aportovat nebo běhat slalom mezi vašima nohama. Pokud jste vy a váš pes aktivní, můžete se vrhnout i na některý psí sport, který ideálně kombinuje fyzickou složku spolu s duševní prací. Můžou to být třeba agility, tanec se psem nebo obedience (poslušnost). Pes při nich vybije nahromaděnou energii a zároveň se skvěle pobaví. 

Nezapomeňte na psí hračky

Dopřejte vašemu psovi také dostatek hraček a nezapomeňte je pravidelně obměňovat. Můžete je využít jako zpestření procházky, kdy je budete psovi házet nebo se s ním o ně přetahovat. Zrovna tak ale hračky poslouží především ve chvílích, kdy je pes doma sám. Aby se nenudil, nabídněte mu dostatečné vyžití. Můžete hračky třeba poschovávat a nechat chlupáče, aby je v době vaší nepřítomnosti hledal. Na trhu také existují nejrůznější hlavolamy, kdy se pes vlastní chytrostí musí dostat k pamlsku. Za hračky každopádně nemusíte utrácet horentní sumy peněz. Poslouží vám i běžné předměty v domácnosti – staré kbelíky, krabice, roličky od toaletního papíru. Pokud jste nápadití, jistě z nich zvládnete něco vyrobit. Inspirovat se každopádně můžete i na internetu.

Podporujte psí čenichání

Zatímco lidé vnímají svět okolo sebe především prostřednictvím zraku, pro psy je stěžejním smyslem čich. Proto jsou pro něj nejrůznější pachové stopy a vjemy hotovým rájem. Na procházce psovi rozhodně umožněte očichat si každý roh, i když vám to může připadat jako zbytečné zdržování. Pro psa je to ale důležité „čtení“ zpráv, které tam zanechali jeho psí kolegové. I taková drobnost pomůže obohatit vnitřní svět vašeho mazlíka.

Nuda zabíjí duševní život psů

Způsobů, jak podpořit duševní život vašeho psa je spousta. Proto jej nezanedbávejte, nevyplácí se to. Pes, který není psychicky unavený, totiž v prvé řadě vymýšlí, jak se zabavit sám. S největší pravděpodobností se vrhne do ničení vybavení vašeho bytu nebo rytí v květinových záhoncích na zahradě. Z takového chování byste určitě nebyli šťastní. Šťastný ale v takovém případě není ani pes – a o to přece nestojíte. Věnujte mu proto svůj čas i energii – uvidíte, že se vám odmění svou bezpodmínečnou láskou.

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest