Většina lidí si nedokáže představit dovolenou bez svého milovaného chlupáče. Vybírají proto takový pobyt, který by vyhovoval jak lidským cestovatelům, tak těm čtyřnohým. Možností je v dnešní době spousta. Pokud jste zapálení vodáci, co takhle vyrazit s pejskem na vodu?
Na lodi jako doma
Vzít s sebou psa na vodu vypadá na první pohled jako ideální varianta. Jedná se o snadno dostupnou dovolenou, kterou si můžete užít v tuzemsku a nezaplatíte za ni obvykle ani moc peněz. Pokud nevlastníte loď, není problém si ji zapůjčit. Začátečníkům se dostane potřebných rad, aby cestu po řece zvládli v pohodě a bez rizika.
Pokud s sebou chcete brát vašeho psího přítele, měli byste si ovšem dobře rozmyslet, zda má na takové dobrodružství povahu. Jestliže je to vodní živel, který se rád vykoupe v každém rybníku, řece nebo potoce, pak si s ním sjíždění řeky určitě užijete. Jestliže se váš psík ale vody spíše bojí a vyhýbá se jí, možná byste měli přemýšlet nad jinou dovolenou. Případně vyrazte sami a vašeho miláčka nechejte u ochotných a zodpovědných přátel.
Pokud váš pes v lodi nikdy neseděl, je lepší vyzkoušet to předem. Půjčte si loďku na rybníce a uvidíte, jak bude zvíře reagovat. Jestliže je to psí dobrodruh, který s vámi v minulosti absolvoval mnohé výlety, pravděpodobně si rychle zvykne. A vy už víte, že můžete bez obav vyrazit třeba i na celý týden.
Bez plovací vesty ani ránu
I když je váš pes vynikající plavec, nepodceňujte bezpečnost. Na lodi by určitě měl mít plovací vestu pro psy. Vybírejte samozřejmě takovou, která je vhodná jeho velikosti. Zvíře se dá navléci i do běžné vesty určené pro lidi, ale taková nesedí dobře a neplní potom svůj účel.
Pejska mějte pořád pod dozorem. Myslete na to, že proud v řece je o dost zrádnější než stojatá voda rybníka, na kterou jste možná byli dosud zvyklí.
Pokud není úplně přívětivé počasí, dávejte pozor, aby se pes nenachladil. Určitě by neměl být ve vodě pořád. V pauzách ho ideálně vysušte ručníkem.
Jestliže je naopak parno, hrozí chlupáčovi pro změnu přehřátí. Umožněte mu schovat se do stínu a dopřejte mu také dostatek čerstvé vody. Neměla by to ale být ta z řeky. Rozhodně totiž nemusí být čistá a mohla by psovi způsobit zažívací potíže.
Stan je jistota
Většina vodáků preferuje ubytování v kempech. Cestujete-li se psem, je to ta nejjednodušší varianta. Ve stanu, případně v chatce, s okamžitou možností výběhu bude váš hafan určitě spokojenější než někde v hotelu. Kempy navíc většinou nemají s ubytováním zvířat problém. Stačí, když budete dodržovat pravidla. Obvykle zahrnují nutnost mít psa na vodítku, uklízet po něm a samozřejmě se postarat, aby neobtěžoval ostatní hosty.
Cestujte se psem bezpečně
Vyrážíte na vodu autem? Potom myslete na bezpečnost i tady. Pes rozhodně nemůže být ve voze na volno. Mohlo by se totiž stát, že nějakým způsobem omezí, nebo dokonce ohrozí řidiče, což by mohlo mít fatální důsledky. Pro psy už naštěstí existují speciální sedačky nebo pásy, které se rozhodně vyplatí použít. Větší chlupáči mohou cestovat taky v kufru auta – prostor ale musí být oddělen mříží.
Jestliže pojedete na dovolenou vlakem, pak vám postačí běžné vodítko a košík.
I u rybníka buďte obezřetní
Možná se na sjíždění řeky úplně necítíte, ale váš pes i vy jste přesto milovníky vody a chcete si ji přes léto pořádně užít. Potom můžete zvolit dovolenou u rybníka, u jezera nebo v zahraničí u moře. I když se nebudete plavit v silném proudu řeky, i tak je bezpečnost na prvním místě. Plovací vesta se vašemu chlupáčovi rozhodně bude hodit. Dbejte na to, aby nepřecenil své síly, hlídejte ho a starejte se o něj jako o nejlepšího přítele, kterým koneckonců je. Pokud plánujete dovolenou se psem, zkuste být trošku vtipný a originální a poohlédněte se také po tričku pro pejskaře.
Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |