prázdniny se psem na lodi

Brát svého čtyřnohého parťáka s sebou na dovolenou je pro mnoho lidí samozřejmost. Většinou volí nenáročný pobyt v tuzemsku. Pokud zamíří k moři, vybírají spíš poklidnější letovisko. Ale co když jste dobrodružnější typy? Nemusíte zoufat, váš pejsek nejspíš zvládne i náročnější výzvu – třeba dovolenou na jachtě.

Zábava pro psí dobrodruhy

Brázdit moře na lodi je snem nejednoho z nás. V dnešní době si jej můžeme splnit – plavby na jachtě nabízí spousta cestovních kanceláří. Pokud máte pejska a jste zvyklí brát ho na cesty s sebou, nemusíte se bát. Stačí se dobře připravit a dodržovat základní pravidla.

Velkou výhodu máte, jestliže se svým psem často cestujete, vyrážíte do divoké přírody, plavete či jinak sportujete. Jinými slovy, je-li váš mazlík zvyklý na dobrodružství, máte napůl vyhráno.

V opačném případě se řiďte tím, jakou má pes povahu. Vy sami jej přece znáte nejlíp a můžete alespoň částečně odhadnout, jak se bude cítit. Jestliže je váš pes hodně bojácný nebo patří spíš ke gaučovým povalečům, je na místě přece jen zvážit jiný typ dovolené, případně jej nechat doma v péči ochotných přátel. Dovolená se psem je sice super zážitek, ale nemá smysl na ní lpět za každou cenu. Nakonec byste si ji ani vy, ani váš pes neužili.

Trénujte psa ještě před odjezdem

Pokud jste se pro plavbu na jachtě rozhodli, je nejlepší připravit se na některé věci předem. Jestliže váš pes nikdy nebyl na palubě lodi, vyzkoušejte to. Zkuste před velkou dovolenou vyrazit na jednodenní výlet na kánoi nebo pejska povozte na loďce po rybníce či po jezeře. Pes si pravděpodobně docela rychle zvykne. A na palubě velké jachty už nebude nijak vystrašený.

Připravte si nezbytné dokumenty

Před objednávkou dovolené se samozřejmě nezapomeňte informovat, zda a za jakých podmínek můžete psa na lodi mít. Většinou si za psího pasažéra budete muset něco připlatit.

Myslete také na všechny povinnosti spojené s cestou do zahraničí. Mějte v pořádku očkování i dokumenty, aby vás na hranicích nic nepřekvapilo. Předem si zjistěte, jaké povinnosti ta která země vyžaduje a jaká pravidla tam ohledně pobytu psů platí.

I zdatný plavec potřebuje vestu

K plavbě po moři samozřejmě patří i koupání. Tady je potřeba dbát v prvé řadě na bezpečnost. I pes, který je zvyklý plavat a koupání miluje, může přecenit své síly. Moře je navíc zrádnější než klidná stojatá voda českého rybníka. Mějte proto svého mazlíka vždy pod dozorem. Vhodná je určitě plovací vesta pro psy, která se pro psy běžně používá. A zajistěte samozřejmě i to, aby se váš pes bez problémů dostal z vody zpátky na loď. Strmé schůdky totiž mohou být problém, takže mu možná budete muset pomoct.

Problém jménem venčení

venčením pejska na lodi je samozřejmě trochu potíž. Málokterý si totiž dokáže zvyknout na venčení takzvaně na podložku nebo na speciální psí záchod (pokud to tedy neumí už z domova). Plánujte proto plavbu tak, abyste během ní dělali pravidelné přestávky, kdy zakotvíte na pevnině a psa klasicky vyvenčíte.

Pozor na zrádné slunce

Horké počasí, které vás na jachtě patrně zastihne, není pro psa vždycky příjemné. Dopřejte mu tedy stinné místo, kde se před sluníčkem schová. Myslete i na to, aby pravidelně odpočíval a nehrozilo mu přehřátí. Miska s vodou je samozřejmost – pes ji musí mít vždycky k dispozici!

Co ještě vzít s sebou

Zabalte na cestu dostatek krmiva, na které je váš mazlík zvyklý. Nezapomeňte, že v horku se může mokré krmivo rychleji kazit, takže dbejte o jeho správné skladování. Vezměte i oblíbené pamlsky a nějakou tu hračku, která hafanovi připomene domov.

Nezbytností je také dobře vybavená psí lékárnička. Neměly by v ní chybět léky proti nevolnosti nebo třeba čisticí roztok na prokapání uší, které mohou ve slané vodě docela trpět.

 

Autor: Ilona Dobrovolná | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest