Rozhodli jste se, že se nebudete spoléhat na to, co vám nabídnou výrobci psí stravy, a začnete svému čtyřnohému miláčkovi vařit sami? Dobré rozhodnutí! Jen je nutné mít dostatek informací o tom, co pejsek potřebuje a také dost času na to, abyste pejskovi správně uvařili. Naštěstí ve výsledku nejde o nic složitého, takže jak to platí ve všech lidských činnostech – nejhorší je odhodlat se a začít. Pak už to jde téměř samo.

Bílkoviny a tuky, bez toho se pejsek neobejde

Jestliže chcete pejskovi vařit sami, musíte trochu „překopat“ myšlení v oblasti zdravé psí stravy, na které jsme zvyklí u jídla lidského. Pes potřebuje hlavně bílkoviny a tuky, minimum sacharidů. Kdežto my máme jíst hlavně bílkoviny a složité sacharidy, minimum tuků.

Pes musí mít živočišnou stravu – ať chceme nebo ne, je to šelma, která má trávicí ústrojí krátké, uzpůsobené k trávení masa. Akční letáky obchodů pravidelně nabízí zajímavé ceny masa a jiných produktů živočišného původu, takže u domácího vaření se dá, samozřejmě při zachování kvality stravy, i dost ušetřit.

Co ještě patří k produktům živočišného původu? Vedle masa jsou to pak vnitřnosti, ryby, vejce, ale i vybrané mléčné výrobky, které taktéž nakoupíte výhodně, když předem nahlédnete do akčního letáku Lidl. Pejsek velmi ocení i hustý vývar, do kterého dáte kůže nebo kosti, a také když mu uvaříte vepřové nožičky. Díky ohromnému množství kolagenu bude mít pes své klouby v perfektní kondici.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Sacharidy jen jako doplněk

Na doplnění se k masu a dalším živočišným produktům přidává rostlinný příkrm, který má za úkol dodat stravitelné sacharidy a vlákninu. V tomto případě volíme obilniny (i těstoviny), zeleninu a ovoce.

Takže když jdeme nakoupit podle toho, jaké slevy nás zaujmou v letáku, bude nás zajímat nejen maso, ale právě i rostlinný příkrm, což rozhodně nebude problém vzhledem k tomu, že právě většina obchodů nabízí zlevněné obilniny, ovoce i zeleninu prakticky každý týden. V rámci jednoho nákupu tedy můžeme spojit nakupování pro nás i pro čtyřnohého miláčka.

Poměry mezi živočišnou a rostlinnou složky stravy

Poměr mezi rostlinnou a živočišnou složkou se liší zejména podle konkrétní rasy psa, jeho stáří, kondice nebo každodenních aktivit.  Obecně se odborní chovatelé psů a také veterináři shodují na tom, že by živočišná složka měla u dospělého psa tvořit 40 – 60 procent stravy a u kojící feny nebo velmi aktivních psů dokonce až 70 procent.

Porce jídla pro vašeho pejska

Důležité je také umět stravu vašemu psovi správně nadávkovat. Jedna porce by měla tvořit cirka 2 – 3 % tělesné hmotnosti vašeho psa, když už je v dospělém věku. Trpasličí a jiná velmi malá plemena však mají dostávat porci ve velikosti cirka 3 – 4 % své hmotnosti. Takže i pokud vaříme pro menšího pejska, musíme dbát na to, abychom nakoupili odpovídající množství surovin.

Jestliže krmíme štěňata (nebo jen jedno štěně), měla by do 4 měsíců věku dostávat stravu v takovém množství, aby odpovídala zhruba 10 % jejich hmotnosti. Starší štěňata do cirka sedmi měsíců pak 6 – 8 % ze své tělesné hmotnosti, ještě starší štěňata pak už jen okolo 4 %.

Pokud je váš pes hodně aktivní, dopřejte mu porci o velikosti i více než 6 % jeho aktuální hmotnosti. Březí fenka bude potřebovat cca 3 – 5 %, jakmile z ní bude kojící fenka, navyšte porci na 6 – 8 % tělesné hmotnosti. Ohled je nutné brát i na počet štěňat.

Živočišné produkty střídejte

I pes potřebuje pestrou stravu, a tak byste jednotlivé živočišné produkty měli střídat. Vyzkoušejme více produktů (ale s pomalým střídáním) a vysledujme, které snáší dobře, na čem si pochutná nebo na co reaguje negativně. Na základě toho sestavíme nabídku produktů, které našemu pejskovi můžeme prostřídávat.

Proč pomalé střídání? Protože příliš časté zavádění nových druhů krmení snižuje stravitelnost a může dokonce vést k trávicím problémům. Proto vždy udržujte jako základ živočišné složky maso. Ostatní živočišné produkty k němu přidávejte jen jako doplněk, v objemu maximálně 15 %.

Obiloviny a zeleninu přidávejte stejným dílem

Obiloviny a zelenina by v rámci rostlinného příkrmu měly být zastoupeny stejným dílem. Pokud má ale pes sklony k nadváze, dáme přednost zelenině a naopak. Co se přípravy týká, vždy by se rostlinné a živočišné složky stravy měly vařit odděleně.

Rostlinnou složku budete totiž většinou vařit déle, kdežto masu a vnitřnostem dlouhé vaření vyloženě škodí. Vždy dávejte pozor na nadýmavé složky stravy, ty bychom měli do krmných dávek přidávat jen po velmi malých dávkách.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest