velikosti psů

Kdy se stane z malé chlupaté kuličky velká? Jinak řečeno, kdy doroste náš pes domácí v dospělého a bude navždy konec štěněcím časům a hrám? Ten okamžik musí přijít a ruku v ruce s dospíváním také pes mohutní – v dospělosti pak bude mít třeba i desítky kilogramů, na což se musíme připravit ještě před jeho pořízením a nechtít v garsonce navzdory předpokladům chovat například Irského vlkodava, který by pak nemusel být zrovna nejšťastnější. Obecně pak platí, že menším psům trvá dospívání kratší dobu než zástupcům velkých plemen. A jaká je řeč čísel?

Čivava je dospělá už poměrně brzy…

Takže, otázka zní zcela jasně, a sice do kdy roste pes? Ta opravdu malá plemena si na dospělost moc nepočkají, naopak – někdy jsou dospělé i ve věku pouhých deseti nebo dvanácti měsíců, jako je tomu kupříkladu u čivavy. Menší nebo střední plemena, tedy například kníračbígl, jsou dospělá o něco málo později – obvykle v roce až roce a půl. Plné hmotnosti pak dosáhnou zhruba ve věku osmnácti měsíců. A jak je tomu u středních nebo velkých plemen?

Do kdy roste pes, když jde o labradora či boxera? Plné váhy dosáhnou tato plemena obvykle do svých druhých narozenin. Ta opravdu velká plemena, tedy například doga či tibetský mastif, si na dospělost počkají – možná vlastně symbolicky – zcela nejdéle. Plnou váhu naberou až za tři roky, ale pokud jde o rozměry, dočkají se maxima zhruba v půl druhém roce života. Není to ale nějakým jasně psaným pravidlem a platí, že každý pes je trochu jiný.

Většina psů dosáhne své maximální velikosti v roce až roce a půl. A pokud jde o konec puberty a začátek dospělosti, jinak řečeno spíše duševní stav, i tady je to spíš sázkou do loterie. Pudl se chová jako dospělý asi v jednom roce, jiná plemena „zrají“ podstatně delší dobu. Border kolie se začne chovat adekvátně tomu, co nazýváme dospělost, většinou jako dvouletá. Připravte se proto na to, že některá plemena dospívají poměrně dlouho a obrňte se raději dopředu jistou trpělivostí.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Marek Kos | Foto: unsplash.com

Pin It on Pinterest