zastavení průjmu u psa

Občas se stane, že krmivo nesedlo, jindy zase pes snědl něco nevhodného. Možná se napil trochu mléka, a protože netráví dobře laktózu, neudělal radost svému zažívání a trpí krátkodobým průjmem. Pravdou ale je, že ve většině případů se zase dají střeva brzy do pořádku a není tedy třeba žádné konzultace s lékařem. Co ale dělat, když se jedná o dlouhodobý průjem u psa, tedy trvá déle než tři nebo čtyři týdny? Veterinář poradí, protože důvodem, proč se psí zažívání nemůže konečně uklidnit, může být dokonce i nějaké komplikované onemocnění.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Sledujte stav stolice

Zapáchá a dostavuje se příliš často. Stolice, která je častější než třikrát denně a je neformovaná či vodnatá, neplatí jako dobré znamení. Jednorázově se však nic zásadního neděje, teprve právě dlouhodobý průjem u psa je třeba řešit – neboť se může dostavit například dehydratace. Zatímco akutní průjem trvá zhruba den nebo dva a není nijak závažným, chronický je zase záležitostí týdnů.

 

Nejčastější příčiny průjmu

  • Špatná strava
  • Změna krmiva
  • Bakteriální nebo infekční onemocnění.
  • Léky
  • Otrava
  • Stres

 

 

Střevní parazité a další nemoci

Dlouhodobý průjem u psa může nastat z důvodu dietních chyb nebo také virové infekce. Střevní parazité mohou být také na vině, jindy je průjmové onemocnění způsobeno zcela prozaicky, tedy podáváním antibiotik nebo třeba i těžkým stresem. Pokud můžete vyloučit psychickou příčinu a nevíte si rady s tím, co pejsek špatného snědl, může jít pochopitelně i o jiný důvod. V některých případech hodně nepříjemný, ale samozřejmě se neděste dopředu, neboť finální verdikt může udělat teprve odborné vyšetření. Ve vážných případech může jít o zánět některého z klíčových orgánů nebo například i střevní nádor, který průjem způsobuje. Obvykle se ale vysvětlí dlouhodobější průjmové onemocnění virovou infekcí.

Jak zastavit průjem u psa

Léčba je v každém případě jasná, dostatek tekutin, klid, dieta – podobně jako třeba u lidí. Nesmí totiž dojít k dehydrataci, která při průjmech hrozí. Uvařené kuře s trochou rýže a mrkev. Porce dávkujte menší, několikrát denně. Vše s obsahem mléka je nevhodné, na doplnění pitného režimu se může přidat i trochu nesycené minerálky, ale na prvním místě je čistá voda. Pokud průjem neodezní do tří dnů, obraťte se na veterináře.

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest