Pokud máte doma psí slečnu, víte dobře, co vás čeká. Zkušení chovatelé si s háráním nedělají moc těžkou hlavu, začátečníci by mohli přeci jen trochu panikařit. V obchodech najdete speciální kalhotky, koupit můžete i spreje, které odradí psí nápadníky. Nic ale není stoprocentní, a i u obřích plemen se dočkáte každoročního opakování říje. Pohlavní dospělost fen menších plemen přichází už v půl roce, mohutnější zástupce psí rodiny může dostihnout až ve dvou letech. Na co se připravit a je nutné omezit za každou cenu vycházky v parku a podobné kratochvíle?
Nechtěné březosti se dá rozhodně předejít
Jaká je obvyklá délka hárání feny? Celkem jde o zhruba čtrnácti až jednadvacetidenní období, kdy dochází ke krvácení v důsledku zduřelé sliznice dělohy. Výtok postupně mění barvu a moč říjné feny dokáží pejsci zavětřit doslova na míle daleko. Je tedy jasné, že majitelé si svou psí slečnu velmi dobře hlídají, protože nechtějí během příštích pár měsíců vychovávat štěňátka. Lidé kolem dělají vše pro to, aby k nežádoucímu nakrytí nedošlo, avšak někdy ale stačí jen minutka nepozornosti… Délka hárání feny pod deset dnů nebo delší, než tři týdny může být známkou určitého zdravotního problému a o této skutečnosti by tak měl vědět veterinář.
Příznaky hárání u feny
Příznaky hárání souvisí s jednotlivými fázemi cyklu. První fáze tzv. předříjová, se projevuje viditelně – vulva fenky je zvětšená, prokrvená, objevuje se tmavý, krvavý výtok z pochvy. Fena je během této fáze pro psy atraktivní, sama však jejich snahu odmítá. V první fázi často dochází ke ztrátě chuti k jídlu.
Druh fáze – říje, s sebou přináší několik ovulací. Fena je již připravená k oplodnění- její vulva mírně ochabne, výtok z pochvy se stává řidší a mění barvu zprvu na bleděrůžovou, později na mléčnou. V tomto období je fena rozrušená, často se mazlí a v přítomnosti samců se nastavuje. Pokud máte plánované krytí, je to ten správný moment.
Třetí fáze – Luteální – je období, ve kterém může dojít k oplodnění vajíčka. V těle fenky prochází dalšími změnami. Dochází k intenzivní produkci progesteronu, jehož hlavní úlohou je podpora vývoje plodu. Výtok z pochvy může mít opět tmavší barvu, mizí otok vulvy .
Jak postupovat při hárání feny?
Během období hárání je vhodné zvýšit péči o fenku. Zejména pokud netoužíte po štěňatech. Na procházku samozřejmě můžete, ale vyvarujte se chodit na místa, kde je psů hodně nebo v době, kdy venčí řada vám známých majitelů na místech, kam běžně chodíte. Ideálně nepouštějte během vycházky fenku z vodítka. Ani volné vypuštění na vlastní oplocené zahradě nemusí být zárukou. Psi z okolí se budou všemožně snažit k feně dostat. Pokud chcete početí zabránit trvale, nabízí se kastrace.
Hárací kalhotky zajistí čistotu v bytě
Plenka aneb hárací kalhotky, díky kterým se ani při masivnějším krvácení nezašpiní koberec, nábytek a podobně. Tyto kalhotky je vhodné nosit v domácnosti, ale rozhodně nejsou určeny k celodennímu nošení. Je namístě dodat, že nejde o ochranu před neplánovaným početím, tady hárací kalhotky posloužit nemohou.
Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |