cushingův syndrom pes
Cushingův syndrom se netýká jen psů, ale také koní. Hladina hormonů nadledvinek je velmi vysoká a dostavuje se také nádor hypofýzy. Ten je nezhoubný, nicméně aktivní z hlediska hormonálních změn. Co stojí za tímto v dnešní době poměrně častým onemocněním? Na vině je hormon kortizol, o kterém jste už jistě někdy dříve něco zaslechli. Ten je v malém množství nutným spolubojovníkem těla proti zánětu a dbá o to, aby se voda v organismu dostala tam, kam má. Stará se i o metabolismus tuků. A proč je jeho nadbytek problémem?

Příznaky Cushingova syndromu

A jak se Cushingův syndrom projevuje navenek u psů? Línající srst v opravdu neobvyklém množství, větší žízeň a častější nutkání na toaletu, zvětšené břicho. Někdy jednotlivě a jindy v kombinaci, avšak konečnou odpověď na to, co trápí naše zvíře, přinese vždycky až podrobné vyšetření u veterinárního lékaře. A právě u tohoto syndromu nebývá určení vůbec snadnou záležitostí, obvykle bude nutné prověřit více faktorů.

Cushingův syndrom se týká obvykle starších zvířat, věkový medián je mezi deseti a jedenácti lety. U mladších pěti let je pak spíše anomálií. Nejčastěji se s ním potýkají dvě plemena menšího vzrůstu. Konkrétně jezevčík a malý pudl, jen velmi vzácně tímto syndromem onemocní pes s tělesnou váhou nad dvacet kilogramů. Onemocnění se týká i koček (velmi vzácně) a koní nebo křečků, opět jde spíše o starší zvířata, i když lékařské záznamy obvykle nehovoří o tom, že by se týkalo více konkrétních plemen. Bez zajímavosti jistě není ani to, že CS může o něco častěji potrápit fenky než pejsky.

Léčba je obvykle paliativní

Protože je Cushingův syndrom nevyléčitelný, cílem veterináře bude potlačit vnější příznaky a zpříjemnit zvířeti stáří. Léčba trvá až do smrti, používají se léky (Vetoryl), díky kterým se vrátí obvyklé osrstění a problém s nadměrným pitím a močením postupně vymizí. Nevýhodou je cena takové léčby, která je i při dnešním pokroku v medicíně zvířat stále poměrně vysoká. Na druhou stranu, zatímco psa lze léčit poměrně dobře, pro kočky nebo křečky jde o neléčitelnou chorobu s mimořádně špatnou prognózou.

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest