co nesmí jíst pes

Pokud jste někdy dali vašemu psímu miláčkovi ovesné vločky, jogurt nebo trochu olivového oleje, vůbec nic se neděje. Prospělo to jeho zažívání, má lesklejší srst, cítí se lépe. Existuje ale i celá řada potravin, které mu rozhodně neudělají dobře – na těle ani na duchu. Někdy jej dokonce mohou přímo otrávit. Pojďme si proto rozebrat, co přesně nepatří na psí jídelníček a proč? V určitých případech můžete být i trochu překvapeni, ale bude lepší, když budete doporučení veterinářů dodržovat do puntíku.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Co do jídelníčku nepatří

Výčet potravin, co nesmí jíst pes, je vlastně poměrně pestrý. Není sice nutné, abyste úzkostlivě dávali psovi jen konzervy a granule, ale před tím, než něco položíte do psí misky, musíte si také ověřit, že nenastane zbytečná komplikace. Pozor, v krajním případě byste dokonce mohli svého kamaráda zabít, vyplatí se tak vědět, co do jeho stravy nepatří…

Mezi jídla, co nesmí jíst pes, patří na prvním místě čokoláda. Škodlivý je totiž nejen kofein, ale i teobromin, který neumí psí tělo příliš dobře zpracovat. Takové avokádo zase obsahuje persin, jenž může vyvolat těžké zvracení. A co rozinky? Ty mohou stát dokonce za ledvinovým selháním, totéž platí pro hrozny z vinic, byť lékařské povědomí je v tomto směru stále ještě na začátku. Otrava česnekem nebo cibulí není nic nového a psa může zastihnout až po pár dnech. Rychlejší dýchání, bolest břicha, ale také apatie k okolí, přesně to jsou průvodní jevy. Na seznamu jsou někdy i brambory, je ale pravdou, že toto je „jen“ potravina, kterou některá zvířata špatně tráví a mohou z ní mít střevní potíže. Rajčata, především nezralé plody obsahují solanin a ten je pro psy nebezpečný.

Psi a syrové ryby

Mezi rizikové potraviny dále patří syrový losos nebo pstruh. Obě ryby v sobě často obsahují parazita Neorickettsia helminthoeca, který způsobuje onemocnění zvané (tzv. Salmon poisoning disease – SPD). Nevhodné ke konzumaci jsou i makadamové ořechy, které psům způsobují slabost, deprese či hypertermii. Pokud se váš pes dostane k alkoholu, může být zle. Alkohol na psi působí velmi rychle a i malé množství může být život ohrožující. Kvasnice, které se přidávají do kynutého těsta způsobují v těle psa nadýmání žaludku.

 

Pozor na sůl, jde o krevní tlak

Podobně jako kočkám, i psům může solené jídlo chutnat mnohem více, čehož využívají výrobci levných a nekvalitních krmiv. Pokud je kupujete, děláte svému zvířeti doslova medvědí službu. Velká porce soli poškozuje tělo, má negativní vliv na metabolismus a pejsek se může potýkat i s neúměrně vysokým krevním tlakem. Nebylo by potom lepší se některých jídel vyvarovat?

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest