Každý majitel psa chce dát svému chlupáčovi samozřejmě to nejlepší. A to se přirozeně týká i krmiva. V dnešní době nepřeberných možností ovšem nemáme snadnou volbu. Na trhu se nachází ohromné množství krmiv s různým složením a označením. Co si představit pod populární nálepkou „holistické krmivo“?
Dokonale vyvážená strava
Termín „holistický“ bychom mohli do češtiny přeložit jako „celostní“. Holistické krmivo původně vzniklo jako reakce na krmiva specializovaná, tedy ta, která se zaměřovala na posílení zubů, lesklou srst nebo třeba psí zrak. Holistické krmivo mělo naproti tomu sloužit správné výživě celého organismu.
S tímto přístupem bychom ale mohli říct, že holistické krmivo je každé druhé. Tak to samozřejmě není, protože definice tohoto typu výživy se dnes posunula trochu někam jinam.
V současnosti se pod pojmem „holistické krmivo“ míní takové, které je komplexní a představuje optimálně vyváženou stravu s ohledem na psí přirozenost. Mělo by podporovat zdraví organismu a sloužit také jako prevence onemocnění. Z toho důvodu v něm kromě základních živin najdeme i další látky – především bylinky – které mají pozitivní vliv na celkové prospívání zvířete.
Kvalita nebo reklamní trik?
Holistická krmiva jsou poměrně drahá a výrobce o nich obvykle mluví v superlativech. Měla by to být špičková krmiva, to nejlepší co na trhu seženete. Je tomu ale opravdu tak? Nebo se jedná jen o módní trend a reklamu, která má z důvěřivých pejskařů vymámit víc peněz?
Na tomto místě je nutno říct, že neexistuje žádná přesná definice toho, co by mělo holistické krmivo obsahovat. Označením „holistický“ se tak může pyšnit téměř jakýkoli produkt. A proto nezbývá nic jiného, než abychom my, jakožto zákazníci, pečlivě četli složení a ověřili si, že dané krmivo opravdu sestává jen z toho nejlepšího.
Hlídejte správné složení krmiva
Jak tedy holistické krmivo poznat? Mělo by v prvé řadě brát ohled na to, že pes je šelma, sice dávno domestikovaná, ale pořád šelma. Na prvním místě v seznamu složení byste tedy měli najít maso, které bude tvořit největší podíl. Mělo by být kvalitní a čerstvé. Další, už méně zastoupenou složku, tvoří ovoce, případně bylinky. Ty poskytnou potřebné vitamíny a minerály.
Holistické krmivo je obvykle bezobilné nebo jsou v něm obiloviny jen v nepatrném množství. Určitě by nemělo obsahovat konzervační látky, barviva nebo dochucovadla. Také by tu neměly být žádné vedlejší produkty živočišného původu jako například masové deriváty.
Pro koho je vhodné
Na holistickém krmivu si samozřejmě pochutná každý hafan. A pokud sáhnete po tom správném, bude na něm váš mazlík určitě prospívat. Maso, přírodní suroviny a žádná chemie jsou prostě sázka na jistotu.
Pro některé psy je však holistické krmivo ještě vhodnější než pro jiné. Jedná se především o zvířata, která trápí citlivé zažívání, různé potravinové intolerance, nebo dokonce alergie. Častou příčinou těchto potíží jsou v běžných krmivech totiž právě obiloviny. Ty, jak už bylo řečeno výše, v holistickém krmivu obvykle nenajdete. Z tohoto důvodu jsou některá holistická krmiva zároveň označena právě jako „hypoalergenní“.
Ať už váš pejsek s alergiemi bojuje, či nikoli, nebojte se krmivo s označením „holistické“ vyzkoušet. Možná vás na první pohled odrazuje vyšší cena, vězte ale, že díky kvalitnímu složení můžete snížit krmnou dávku. Pes totiž dostane všechno, co potřebuje, i v menším množství. A tak vám balení vydrží déle. Levným krmením ze supermarketu byste navíc zvířeti zakládali na zdravotní obtíže, které se později prodraží na veterině. Proto dejte přednost prevenci a kvalitě – rozhodně se to vyplatí.
Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |