agresivní pes

Napadení psem je jedna z nočních můr pejskařů. Jdete na procházku a dostanete se do konfliktu s cizím psem. Pokud dojde jen na „výměnu názorů“, kdy na sebe psi vrčí a ježí se, je to ještě v pořádku. Ale co když se do sebe pustí? Co když cizí pes napadne vás nebo vašeho čtyřnohého miláčka? V takovém případě je dobré mít na paměti několik zásad, jak danou situaci co nejlépe zvládnout.

Blížící se útok rozpoznejte včas

I když svého psa poctivě socializujete s ostatními hafany, nikdy nemůžete vědět, který z nich se vašemu mazlíkovi znelíbí. Je to jako s lidmi, občas si prostě s někým nepadneme do oka. U cizích psů navíc bohužel nemůžete vědět, jak jsou na tom se socializací oni, jaké jsou povahy a zda je má jejich pán dobře vycvičené. Proto je potřeba mít se na pozoru a sledovat signály, které cizí pes vysílá.

A jak tedy pes, který se chystá k útoku, vypadá? Předně má zježenou srst, celé jeho tělo je napjaté a obvykle nechybí ani vztyčené uši a ocas. Může taky cenit zuby a výhružně vrčet. Pozor si ale musíte dávat také na psa, který se něčeho vyleká nebo cítí strach. Pocit ohrožení je totiž významným spouštěčem agrese. Vyděšeného psa poznáte podle přikrčeného těla a sklopených uší. Typický je taky ocas stažený mezi nohama.

Pokousání od psa

Pokud se schyluje k napadení psem, pokuste se zachovat si chladnou hlavu. Ve vypjatém okamžiku je to těžké, ale myslete na to, že vy jste vůdcem smečky – váš pes na vás spoléhá, měl by poslechnout vaše povely a vy byste mu měli pomoct ze složité situace vybruslit.

Cizího psa rozhodně nijak nedrážděte. Nedívejte se mu zpříma do očí – to zvířata obecně vnímají jako hrozbu. Určitě neutíkejte ani se neuchylujte k prudkým pohybům. Zkuste zvíře oslovit uklidňujícím hlasem a pomalu vycouvat.

Pokud nic nepomáhá a útok je na spadnutí, je na čase zvýšit hlas. Zakřičte na psa některý z běžných pokynů „mazej!“ nebo třeba „jdi domů!“. Jestliže se i přesto pes vrhne na toho vašeho, nezbyde vám než jednat. Pokud máte svého psa na vodítku, pusťte ho. Bude se mu tak lépe bránit. Rozhodně psy ničím nebijte, ani po nich nic neházejte – vyprovokovali byste je k ještě agresivnějšímu chování. Pokud je váš pes malý, určitě ho neberte do náruče – pravděpodobně se totiž útočící pes vrhne přímo na vás.

Bojující psy se můžete pokusit odtrhnout od sebe za obojky nebo za kůži na krku. Musíte přitom ale dávat pozor, abyste sami nepřišli k úhoně. Osvědčenou metodou je polít zvířata kbelíkem vody – ten však obvykle na běžné procházce nebudete mít k dispozici. Velmi efektivní možností proti napadení psem je použití pepřového spreje – dá se sehnat přímo takový určený na obranu před psy. Pořiďte si jej, zvlášť jestli se často pohybujete na místech, kde se nevyzpytatelní psi vyskytují.

Opatřete důkazy a zajděte k veterináři

Napadení psem je v českém právním systému hodnoceno jako přestupek. Pokud k němu dojde, měli byste si zajistit svědky nebo fotografické důkazy. Jestliže je na místě majitel útočícího psa, vezměte si na něj kontakt. V opačném případě si psa alespoň vyfoťte (nebo, pokud je to možné, jej přímo odchyťte). S dohledáním vlastníka by vám měla pomoct Městská policie, případně příslušný obecní úřad.

Po napadení vašeho psa byste měli určitě navštívit veterinární ordinaci, a to i v případě, že na svém miláčkovi na první pohled nevidíte žádné viditelné zranění. Ze zákona musí být každý pes – tedy i ten, který vás napadl – naočkován proti vzteklině, ale pro jistotu byste si to měli ověřit u majitele. Ten by vám měl také zaplatit veškeré náklady na ošetření. Jestliže se uhrazení výdajů brání, můžete zahájit správní řízení, protože jste rozhodně v právu.

Autor: Ilona Dobrovolná | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest