co dělat když pes zvrací

Co dělat když pes zvrací? První rada zní, nepanikařte. Někdy jen vašemu zvířecímu příteli nesedlo jídlo, možná se přejedl, něco mu mohlo podráždit trávení. V jiných případech ale může jít o vážný zdravotní problém, zvláště pokud se dávení s železnou pravidelností opakuje a není vlastně vůbec jasné, co je jeho příčinou. Někteří psi zvrací, protože nesnášejí jízdu v autě, jindy jsou zase na vině vnitřní parazité. Může jít o vedlejší účinek užívaných léků, ale také otravu toxickými látkami a alergii na nějakou složku jídelníčku. V každém případě je jasné, že konzultací u veterináře nic nezkazíte…

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pozor na zvracení krve nebo stolice

Pokud zvrací bílou pěnu, zřejmě mu jen jednorázově nesedlo jídlo a tělo dává jasně najevo, že tuhle konkrétní potravu nepřijme. Co dělat, když pes zvrací mnohem častěji, nebo když se dokonce ve zvratcích objevuje krev či stolice? V těchto případech je na problém zaděláno. Čím dříve dojdete ke zvěrolékaři, tím lépe – pejskovi může jít dokonce i přímo o život, takže návštěvu v žádném případě neodkládejte. Krev může znamenat i krvácení do trávicího traktu, což je neblahé znamení, stolice zase napovídá, že může jít o ucpané střevo nebo častěji také život ohrožující zánět pobřišnice.

Nepodceňujte situaci

Hodně napoví i nálada. Když pes zvrací a je apatický, motá se a očividně se necítí vůbec dobře, má nafouklé břicho? V takových případech zajeďte k veterináři okamžitě. Někdy může být problém zcela prozaický, zvracející pejsek se prostě podle všeho přehřál na ostrém letním slunci a může jít o život.

Možná jde i o hltání krmiva

Pokud spořádal svou porci příliš rychle, žaludek bude proti – pořiďte misku proti hltání, protože jinak se může zvracení zase opakovat. Nejčastěji psi zvrací také proto, že spolkli cizí těleso. Ve vzácných případech může jít o průvodní jev onemocnění ledvin a jater, první příznaky cukrovky nebo nádoru. Nemusíte hned myslet na nejhorší, ale pokud máte jen trochu podezření na vážnější zdravotní komplikace, bude porada s veterinářem zcela namístě. Lepší jedna návštěva, která je spíše prevencí než pozdější řešení akutních zdravotních komplikací.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest