Máte doma neposlušné štěně, které neposlechne Váš povel ani kdyby jste se měli rozkrájet? V tom případě je potřeba změnit taktiku a dozvědět se něco o Clickeru, nové tréninkové pomůcce pro naše čtyřnohé miláčky.

Co je clicker?

Cliker neboli „klikr“ je nová, vědecky ověřená metoda pro snadnější a efektivnější výchovu psů, ale i koní, delfínů a mnoha jiných zvířat. Princip klikru je velmi jednoduchý, po každém správném chování zvířete stiskne majitel klikr a zvukový signál, který pejskovi říká, že se zachoval správně a dostane odměnu v podobě svého oblíbeného pamlsku. Naučí se tedy vnímat klikr jako cestu k získání pamlsku a zároveň bude plnit rozkazy svého páníčka. Tato metoda se stává velmi oblíbenou a zvláště účinnou formou tréninku štěňat. Své výhody má i pro majitele, který může zcela vynechat negativní výchovu jako škubání obojkem a hlasité až agresivní povely.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Kde koupit Clicker

Klikr se dnes dá již běžně koupit ve všech chovatelských potřebách a za velmi příznivou cenu, která nepřesahuje více jak pár set korun, ty nejobyčejnější dokonce pár desítek korun. Cenovou dostupností a prokázaným výsledkem se tato akustická pomůcka stává stále vyhledávanějším pomocníkem při tréninku a základní výchově psů.

Typy klikru

Základní typ klikru splňuje svou jednoduchou funkci ve formě vysílajícího zvukového signálu. Speciálním typem je Multi clicker,u kterého je možnost navolit si změnu hlasitosti kliknutí a jako bonus bývá v balení návod na správný trénink. Dále se dají pro pohodlí majitele pořídit klikry na pružině, pro praktické používání klikry zabudované v hůlce či s píšťalou na druhém konci.

Jak s ním trénovat

Nejdůležitější je správné načasování, kdy klikr použít. Zvuk klikru by měl zaznít neprodleně po správně vykonaném úkonu. Pro psa je pak snadnější si uvědomit, že kliknutí znamená pochvalu v podobě oblíbeného pamlsku. V době tréninku by se mělo minimálně mluvit a pohybovat, důvodem je lepší koncentrace zvířete v klidu. Výhodou tohoto cvičení jsou výsledky, viditelné již po několika málo dnech

Metody výchovy našich domácích mazlíčků se s postupem doby velmi mění, nikoliv však na úkor jejich kvality. Klikr se dnes řadí mezi nejefektivnější způsoby výcviku mnoha zvířat a vzhledem k jeho cenové relaci by byla chyba ho na svém psím kamarádovi také nevyzkoušet.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest