Víte že o tom, jaký bude mít pes zdravotní stav se rozhoduje v prvních měsících jeho života? Možná vás stejná otázka již někdy napadla. Čím krmit štěňata aby z něho vyrost statný a zdravý pes? V první řadě je dobré vědět, že požadavky na krmivo v štěněčím věku jsou naprosto odlišné, než tomu bude po zbytek jeho života.  To co opomenete v prvních měsících, už v dospělosti nedoženete. Co tedy štěně potřebuje?

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Jak dlouho trvá štěněčí období

Štěněčí období a jeho délka je odvyslá od velikosti daného plemene. Malá trpasličí plemena dospívají okolo 10. měsíce, střední plemena psů kolem 12. měsícevelká plemena mezi 12 a 16 měsícem. Není vyjímkou, že obří plemena mohou dospívat až ve dvou letech. I když se jedná o dlouhou dobu, je nutné klást důraz na správnou stravu.

Mateřské mlého a mléčné příkrmy

Zásadní složkou ve správném vývoji psa je mateřské mléko. V mateřském mléku má pes všechny potřebné živiny pro první týdny života. Pokud fena nemá dostatek mléka (zejména při početném vrhu), nebo se jedná o osiřelé mládě, je vhodné přejít na mléčné příkrmy. Ty jsou zpravidla velmi podobné mateřskému mléku a obsahují laktobacily, vitamíny a minerální látky, které štěňata potřebují. Odstavení od mléka matky zpravidla probíhá mezi 7-8 týdnem života. Zvědavost však přivede štěně do misky matky daleko dřív. Proto je zhruba od 3 týdne života vhodné štěně s krmivem seznamovat (jen seznamovat, ne začít krmit).

Konzervy pro štěňata (puppy)

Od 4 týdne života je možné štěňatům doplňovat jídelníček pevnou stravou. Granule pro štěňata je vhodné smíchat s trochou vody (může být i teplá), čímž tvrdou stravu změkčíte. Postupně můžete vodu ubírat a tak si štěně pozvolna zvykne na klasické krmivo. V rámci Dogslife.cz se snažíme všem čtenářům a chovatelům doporučit čím krmit štěňata na základě zkušeností. Společně s vámi píšeme a sledujeme recenze krmiva, diskuzní fóra a další materiály od veterinářů a výrobců samotných. Budeme rádi když i vy se s námi podělíte o své zkušenosti.

Doporučené granule pro štěňata

Kolik krmiva dávat štěněti?

Kolik toho štěně sní? Nenechte se zmást hladovým výrazem. Štěně je schopno jíst, dokud budete dávat. To však rozhodně nedělejte. Štěněti se doporučují podávat menší porce krmiva v kratších intervalech. Jako pomůcku můžete využít zadní stranu pytle s granulemi, kde je vždy zobrazeno doporučené dávkování. Poradit vám může i veterinář. My doporučujeme toto:

● Do 2 měsíců věku: 4x až 6x za den

● Od 2 do 4 měsíců: 4x za den

● Od 4 do 8 měsíců: 3x za den

● Od 8 měsíců: 2x za den

Počáteční potíže s krmivem

V prvních měsících, ale i vlastně během celého života psa může nastat problém s příjmem nebo trávením krmiva. Proto by měl chovatel sledovat, jak funguje zažívací ústrojí psa a jak moc je citlivé. Změny v krmení provádějte postupně, alespoň po dobu jednoho týdne. Také čas krmení neměňte.

Pár pravidel na závěr:

  • Po jídle se neběhá. Po krmení nechte štěně odpočinout, předejdete tím torzi žaludku.
  • Pozor na nadváhu. Nadváha ve štěňečím období může vést k problémům s klouby a pohybovým ústrojím.
  • Hlídejte co pes sní. Jídlo podávejte vždy z misky, nenechte psa jíst ze země. Předejdete tak mnoha problémům.

 

Související produkty

Barking Heads Puppy Days

Barking Heads Puppy Days Large Bread

Belcando Puppy Gravy

Acana Dog Puppy Heritage

Brit Care Grain-free Puppy Salmon & Potato

Profine Puppy Lamb & Potatoes

 

Calibra Dog Life Starter & Puppy Lamb

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest