Jaké nemoci psů jsou přenosné na člověka a kolik jich je? Věřte nebo ne, je jich celkem sto padesát. V našich zeměpisných šířkách jich je ale z tohoto astronomického počtu k dispozici jen několik málo. Nejčastěji se objevují vzteklina, leptospiróza a toxokaróza. Většině nemocí se dá předcházet pravidelným očkováním. Našeho pejska také musíme nechat pravidelně kontrolovat u zvěrolékaře a přibližně čtyřikrát do roka nechat odčervit (v podstatě totéž platí i pro další oblíbené domácí zvířata, kočky, ale to je trochu jiná kapitola).

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Co je Toxokaróza?

Pokud máme v domácnosti například malé dítě nebo naopak přírůstek do rodiny očekáváme, je třeba dbát zvýšené hygieny. Totéž platí i pro jiné osoby, které nemají imunitu právě v horních patrech, ať už chronicky nemocné osoby nebo třeba důchodce. Pojďme ale zmíněné nemoci psů vzít postupně popořadě…Toxokaróza je oproti vzteklině jen skutečnou dětskou hříčkou. Jedná se o parazitální onemocnění, které můžeme nalézt jak v trusu štěněte, tak i třeba na nedostatečně umytém ovoci nebo zelenině. Přijít k němu mohou i děti na nechráněném pískovišti. Útěchou všem, kdo s toxokarózou přijdou do styku, ale může být mimo jiné to, že jde o onemocnění v podstatě neškodné – a to jak pro psa, tak i pro člověka.

Co je letospiróza?

To taková leptospiróza už je jiná káva. Toto bakteriální onemocnění může ohrozit lidské zdraví a ve výjimečných případech i život. Přenos na člověka je sice popsán jen v několika málo případech, nicméně projevuje se značně bolestivě coby zánět jater (v medicíně známý jako Weilova žloutenka). Aby se leptospiróza přenesla na našeho psa, stačí vlastně jen málo. Stačí například aby se napil vody ze špinavé kaluže a tak podobně. U zvířat se projevuje jinak než u člověka, obvykle totiž poškozuje hlavně ledviny nebo cévy.

Co je vzteklina?

Do třetice si řekneme něco o nemoci vůbec nejzákeřnější, vzteklině. Jedná se o chorobu, kterou nelze dostupnými prostředky nijak léčit (a tedy smrtelnou). Díky povinnému očkování psů se jí povedlo prakticky stoprocentně vymýtit. Nicméně vzteklinou může trpět prakticky jakýkoliv savec (včetně např. lišky, která je nejčastějším nositelem tohoto virového onemocnění v naší zemi). Vzteklina napadá nervovou soustavu a bývá přenášena slinami, stačí tedy být vlastně „jen“ pokousán od lišky, což se stane asi jen opravdu málokomu. U lidí pak nese zprvu podobné příznaky jako chřipka.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest