pes z útulku

Pokud se rozhodnete pro pořízení pejska z útulku, uděláte nejen dobrou věc, ale také získáte věrného přítele, který vám bude svoji lásku prokazovat až do konce svého života. Adopci pejska však není radno brát na lehkou váhu. Pamatujte, že se jedná o tvora, který má křehkou duši. Proto dobře zvažte, zda se mu budete moci dostatečně věnovat a nezapomeňte, že si pořizujete závazek na několik let.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Proč pejskové končí v útulcích

Chlupáči, kteří končí v útulcích, mají mnohdy pohnuté osudy. Důvodem může být třeba to, že jim umřel páníček a není nikdo, kdo by se o ně staral. Často v útulcích končí také proto, že se stali dárkem, který omrzel a teď na něj není čas. Existují ovšem i daleko horší scénáře, kdy s pejsky bylo zacházeno tak, že by to mnohdy nevydržel ani dospělý člověk. Pejsky v útulku už většinou někdo v životě zklamal. A není nic horšího, než když je zklame někdo znovu. Proto pořízení pejska z útulku dobře zvažte.

Než se vydáte do útulku

Před pořízením čtyřnohého parťáka je dobré zvážit několik zásadních otázek, které vám pomohou v rozhodování, ale také při výběru konkrétního plemene. Nad čím se zamyslet?

  • Jaký pán, takový pes

Sedněte si a zamyslete se nad tím, jací jste. Jste aktivní člověk, který rád sportuje? Jste cestovatel, který k sobě hledá parťáka? Nebo milujete svoje pohodlí a hledáte pejska, který s vámi bude rád sledovat filmy? Podle své povahy vybírejte i plemeno psa. O povaze psa by vás měl informovat pracovník útulku.

  • Chci štěně nebo dospělého psa?

Pamatujte, že štěně bude aktivní a bude vyžadovat spoustu vaší pozornosti. Mnohdy nadělá hodně neplechy a nepříjemných překvapení. Ale stejně jako děti, i štěňata z toho vyrostou. Proto je potřeba se při pořízení štěněte obrnit trpělivostí a být připravený, pejska vychovávat a překousnout, pokud vám pejsek v zápalu hry třeba rozkouše botu.

Zažité přísloví říká, že starého psa novým kouskům nenaučíš. To ovšem není pravda. Jestliže se rozhodnete pro staršího psa, ulehčíte si práci o to, že již bude naučený základní hygieně, ale také bude klidnější. Je fakt, že bude mít určitě zažité některé zvyklosti, ale pokud budete mít dostatek trpělivosti, naučíte i staršího psa novým povelům nebo tomu, aby se přizpůsobil požadavkům nového domova.

  • Jak jsem na tom s časem?

Pamatujte, že pejsek vyžaduje procházky. Jestliže bydlíte v bytě, je potřeba chodit pejska venčit nejméně 4krát denně. V případě, že máte zahradu, nemusí být venčení tak časté, ale minimálně jednou denně byste s ním měli vyrazit na delší procházku. Psi potřebují objevovat a zažívat dobrodružství.

  • Mám zajištěnou zahradu?

Pokud máte zahradu, zamyslete se nad tím, zda je dostatečně zajištěná. Plot by měl být pevný a dostatečně vysoký. Pejsek by neměl mít možnost se podhrabat, protáhnout se ven nebo plot přeskočit. Než si chlupáč na nový domov zvykne a zjistí, že je to u vás fajn, může mít tendence utíkat, a to i při venčení.

 

  • Nad čím se zamyslet, když bydlím v bytě?

S bydlením v pronajatém bytě se pojí nejčastěji povolení majitele. Nebude majiteli vadit, když si psa pořídíte? Nebudete potřebovat jeho písemný souhlas? A jací jsou vaši sousedé? Nebude jim vadit občasné štěkání nebo kňučení, než si u vás pejsek zvykne?

  • Jsem připravený do pejska investovat?

Pejska z útulku dostanete většinou zadarmo nebo za poplatek, který pokryje vyšetření nebo očkování. Ať tak či onak, určitě jsou pořizovací náklady mnohonásobně nižší než u chovatele. Nezapomeňte však, že pejsek potřebuje pravidelnou veterinární péči, přípravky proti klíšťatům a parazitům, očkování, odborné ošetření v případně nemoci či zranění, ale hlavně jídlo. Právě krmivo patří k pravidelným finančním nákladům. Pejska byste neměli krmit tím nejlevnějším, co je v obchodě k dostání, a už vůbec ne zbytky. Aby byl pejsek zdravý, dobře prospíval a měl krásnou srst, je potřeba se postarat o jeho zdravou stravu. Pejskům se také pořizují hračky, pelíšek, bouda nebo třeba cestovní klec.

Autor: Jana Uvízlová | Foto: pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest