Cestování se psem je bez přepravky skoro nemožné, nejen u menších plemen, majících oprávněný strach ze stovek pachů a lidí všude kolem nich. Někdy však není jiné cesty než vzít čtyřnožce s sebou, zvláště pokud nemůže být někde na venkově u příbuzných a doma by nadělal za týden dovolené pořádnou neplechu.

Komfort je důležitý, jinak bohužel vyhraje stres

Když pes cestuje, vždycky to pro něj nemusí být úplně příjemný pocit. Při jízdě autem sice rád vystrčí hlavu ven z okna pozoruje krajinu, ale jindy je zase neklidný, chce zastavit, dojít se vyčůrat a tak podobně. Cílem je, abychom mu cestování co nejvíce zpříjemnili – takže prostorná cestovní klec, kde bude mít dostatek místa (aneb změřte pečlivě všechny proporce). Pes se musí cítit v bezpečí, takže stísněný prostor by ho jen zbytečně frustroval. Cestu si pak neužijete ani vy.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Na co se ještě dále zaměřit, když vybíráte psí přepravku?

  • Materiál. Klec z kovu působí na první pohled bytelně, látková přepravka je elegantní. Ovšem, potřeba je silný a odolný materiál – ideálně tedy volme klec z tvrzeného plastu a kovu.
  • Velikost. Pes musí mít možnost si v lehnout a případně se i postavit na všechny čtyři. Pozor, příliš velké rozměry jsou na škodu. Při eventuální kolizi pak může utrpět rozsáhlá zranění.
  • A na závěr – bezpečnost především! Upevnění přepravky skrze pásy je výhodným řešením!

Zatímco u menších pejsků se hodí plastová přepravka s kovovými dvířky nebo také box na kolo, klec do auta má různé velikosti. V každém případě, psí hlava a špičky uší nesmí být v kontaktu s horní částí přepravky, opět kvůli pohodlí.

A jak to bude při výletu letadlem? Větší pes bude zřejmě celou cestu v zavazadlovém prostoru, menší pejsek bude cestovat na palubě společně s vámi, jakmile projde veškerými formalitami. Podmínky leteckých společností jsou obvykle dost přísné. Platí, že po celou dobu letu musí být pes pod sedadlem, přepravka by měla mít vodotěsné dno, větrání a zabezpečení na zip. Pejskovi nesmí v žádném případě vykukovat hlava, i kdyby byl sebevíc zvědavý, co se kolem něj děje. Obvyklou podmínkou bývá, že musí být celý uvnitř přepravky – minimálně po dobu letu.

Plast, látka nebo kov, co bude nejlepší?

  • Plastová přepravka má spoustu variant, je poměrně odolná a nabídne dlouholetou životnost. Nevýhodou je zde hladký povrch, pes může při méně opatrném pohybu také podkluzovat.
  • Látková přepravka je praktická, skladná a nabídne pohodlí hlavně menším plemenům. Výborně odvětrává, ale bohužel – sebemenší náraz ji poničí a musíte se věnovat údržbě.
  • Přepravní klec – pro zavazadlový prostor letadla skvělá, bohužel pro psa někdy trochu méně pohodlná. Na druhou stranu výborně větrá a pevnosti je zde jistě také učiněno zadost.

Pelech, rampa a další věci do auta…

Když budete cestovat osobním vozem, může být pes i v zavazadlovém prostoru. Hodí se pak koupit dodatečné vybavení, pelech, deku, rampu pro snadnější nástup a výstup z vozidla, čímž usnadníte život hlavně větším plemenům. Díky autopotahu na zadní sedadla pak nezašpiníte prostor, který byste nejraději vůbec nemuseli čistit – je to věc velmi praktická nejen na kratší cesty! Jinak řečeno, ne pokaždé musíte koupit cestovní klec, zvláště pokud nejezdíte dlouhé štace, ale to je už na zvážení každého chovatele. Přepravu v autě však musíme našim psím přátelům co nejvíce zpříjemnit, na tom se jistě shodnou všichni, že?

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest