jak léčit bradavice u psa

Jakmile na svém psovi zpozorujete nevzhledný hrbolek, pravděpodobně se jedná o psí bradavice. Nejčastěji odezní samy, ale v některých případech je potřeba léčba. Veterinář je obvykle identifikuje jen podle prozkoumání pohledem. Zjistěte, o co v případě bradavice u psa jde a jak postupovat.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Příznaky psích bradavic

Psí bradavice může dostat každý pes, ale nejčastěji se objevují u mladých jedinců a psů s léky na potlačení imunity. Také u těch, kteří se často pohybují v blízkosti ostatních psů a u některých plemen, jako jsou kokršpanělé nebo mopsi. Bradavice u psa nejčastěji vypadají jako zvrásněné výrůstky připomínající hlávku květáku, ale vyskytují se i jako obrácené (pevné bouličky s tečkou uprostřed) a jako tmavé, šupinaté povlaky na kůži s nepravidelným tvarem. Nejčastěji se psí bradavice objevují kolem úst a v nich, okolo očí a na chodidlech.

Co způsobuje bradavice u psa a jak se přenáší?

Bradavice způsobuje u psů infekce papillomavirem. Infikovaný pes je nakažlivý pro ostatní psy, ale ne pro jiná zvířata nebo lidi. Existuje několik druhů papillomavirů, které způsobují bradavice u psa na různých částech těla (například jedny v ústech a jiné na nohou). Jakmile se pes nakazí jedním druhem papillomaviru, získává vůči němu imunitu. Ale může se nakazit dalšími typy.

Bradavice se přenáší od infikovaných psů na ty jedince, kteří mají oslabenou nebo poraněnou kůži. Papillomavirus může na kůži přežívat několik týdnů a už v této době se od infikovaného psa můžou nakazit další. Obvykle trvá jeden až dva měsíce od nakažení, než se bradavice objeví.

Jak se psí bradavice léčí?

Psí bradavice obvykle zmizí samy během několika měsíců, jakmile si na ně pes vybuduje imunitu. Zásah veterináře je nutný v těchto případech:

 

  • velké množství bradavic, které způsobuje problémy s chůzí, zrakem nebo polykáním,
  • krvácení nebo infikování bakteriemi,
  • některé se mohou přeměnit v nádory, musí se proto věnovat pozornost těm, které samy nevymizí po 3 – 5 měsících,
  • psi s oslabenou imunitou a s imunosupresivními léky potřebují od bradavic také pomoci.

Bradavice u psa je v těchto případech odstranit chirurgicky za pomoci skalpelu, laseru nebo kryochirurgií. Úspěšné bývají i léky s těmito účinnými látkami: interferon, imiquimod, cimetidin, azithromycin. O konkrétním postupu ale musí rozhodnout veterinář.

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest