jak poznat bolesti kloubů u psa

Bolesti kloubů u psů mohou mít mnoho různých příčin. Našeho zvířecího kamaráda však vždycky hodně potrápí. Pokud bolí klouby, poznáme to i na chování. Pes nechce skočit do auta, nenávidí schodiště a už není tak aktivní, jako byl dřív. Projevuje se nejen s vyšším věkem, faktorů může být mnohem více. Špatný jídelníček, nedostatečná péče o klouby, ale také nadváha nebo obezita. Diagnóza, hlavně u velkých plemen, může být pak poměrně jasná. Artróza, infekční kloubní zánět zvaný artritida nebo například dysplazie kyčelního kloubu.

Bolesti kloubů u psů, poznáte je už na první pohled

Reakce plná negativních emocí, když se dotknete na jeho těle citlivějšího místa. Pasivní přístup k životu, někdy i kulhání. Nechuť setkávat se s jinými psy nebo zvířaty, které však měl do té doby rád. Agresivita bez zjevné příčiny. Vstávání dělá psovi poměrně problémy a trvá neúměrně dlouho. Není to jen tím, že jde o starší zvíře, tím si rozhodně podobné chování nevysvětlujte. Lepší bude dojít k veterináři a odhalit, co přesně je příčinou podobných projevů. Hodně totiž může napomoci rehabilitace, a navíc má zvěrolékař k dispozici široké spektrum různých léčiv, které mohou ulevit od úporných bolestí. Kloubní výživa je nejen v tabletách, ale i sirupech, což je pro mnoho psů přijatelnější forma. Nemusí polykat tablety, jen přidáte lžičku do konzervy a podobně.

Dysplazií kyčelního kloubu trpí desítky milionů psů po celém světě. Artróza se zase rozvine častěji u psů, kteří jsou starší nebo mají kila navíc. Nezapomeňte, že pes, který zhubne na přijatelnou váhu, má mnohem menší riziko rozvoje podobných problémů (a ulevíte i jeho srdečnímu svalu). Nezapomeňte, že psi trpí velmi podobnými problémy jako lidé a o klouby je třeba se starat už ve věku štěněte. Dobrou prevencí oddálíte možné problémy. Týkat se mohou kyčlí, kolen, ramen, ale i záprstí. Nejčastější onemocnění jsou dvě – degenerativní procesy přímo v kloubu, tedy artróza nebo artritida, což je infekční zánět v kloubu.

Léčba je to poměrně složitá

Bohužel, zatímco prevencí se dá v mnoha ohledech uspět, pokud už se jedno ze dvou zmíněných onemocnění rozvine, je léčba pomalá a složitá. Jejich postup lze spíše zpomalit než úplně utlumit, snažit se o redukci váhy, podávat tišící léky, ale také dopřát patřičný klid a pohodlí, jaké si zaslouží každý psí senior. Prospěje pravidelný pohyb? Poraďte se s veterinářem, choďte na procházky, naplánujte si odpolední vycházky, a hlavně nikam nespěchejte. Psí senior rozhodně nepotřebuje nervozitu, raději někam přijďte o pár minut později. Někdy mohou prospět i masáže, určitě potěší i komfortní pelíšek. Dlažba, která může kdykoliv podklouznout? To je pro psa nepříjemné, zkuste to raději s kobercem.

Kloubní výživa jako prevence

Kloubní výživa je vhodná prevence, ať už ve formě sirupu nebo tabletek, kapslí apod. Zejména majitelé větších plemen by měli na výživu kloubů svých svěřenců dbát více než jiní. Dobrou terapií na psí bolest kloubů může být i plavání, díky němuž budou svaly stále aktivní jen s minimem námahy a bez zbytečného přetěžování kloubů. Co je tedy pro psy nejčastější příčinou onemocnění kloubů?

  • Obezita, nadváha, ale občas také problémy s hormony a nejrůznější metabolické poruchy.
  • Infekční autoimunitní onemocnění. Započítat sem můžeme i obávanou lymskou boreliózu.
  • Pokud dojde u psa až ke zlomenině kosti, může být bohužel také poškozen kloub.

Klouby v teple – i to je recept na úlevu od bolestí, vlhkost a chlad totiž problémy obvykle zhoršují. Zkuste vsadit na tzv. ortopedický pelech a nelitujte mírně vyšší cenovky, pokud chodíte často na procházky, zvažte i oblečení pro chladnější měsíce roku. V místnosti, kde je pelíšek, potom udržujte teplotu o pár stupňů Celsia vyšší než v jiných místnostech. Pes vám rozhodně poděkuje!

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest