jak se zbavit bolesti zad u psa

Podobnou věc zažil snad každý, omezení pohyblivosti nebo prostě bolest spojená se zádovým svalstvem. Důvodů může být poměrně dost a problémy se rozhodně netýkají jen nás, ale samozřejmě i našich psích přátel. Jak jim můžeme ulevit a jakým způsobem rozpoznáme, že něco není v pořádku? Někdy stačí pohmat, pes začne bolestivě naříkat a ve výjimečných případech se ožene, ačkoliv je to jinak rozený kliďas. Pak máte jasněji, bolest v zádech je pravděpodobně akutní. Bolest zad u psa může mít mnoho příznaků. Podstatné je nepřehlížet náznaky, které k nám pes vysílá.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Apatie, nahrbení, ale i kulhavá chůze

Projevuje se různými způsoby, nejčastěji je bolest zad u psa provázena apatickým postojem ke světu kolem. Může se ale také nepřirozeně hrbit ve snaze si ulevit, vrávorat a někdy i kulhat, obvykle si také sedá hodně opatrně. Zvedá se jen poměrně neochotně a pomalu? Pak je tedy téměř jasné, že ho bolí záda. Pokud jste si těchto příznaků všimli, je namístě zapojit veterináře, zvláště pokud se zdá být bolest neúnosnou. Psí analgetika samozřejmě existují, podávají se poměrně snadno a rychle také zabírají. Bolest zad u psa může být způsobená i výhřezem meziobratlové ploténky, zvláště v případě, že chůze na pánevní končetiny prakticky není možná a pes předtím skočil z větší výšky, jsme této diagnóze bohužel blízko. Tímto problémem nejčastěji trpí jezevčíci, ale obecně pak také plemena, která mají výrazně delší bederní oblast.

 

Zánět zad kvůli prochladnutí v zimě

Nechali jste pejska dlouho čekat uvázaného před obchodem? Potom je možná na vině zánět zad, který způsobí velký výkyv teplot – venku a u vás doma. Nezapomeňte proto na zimní obleček, který zvláště u menších psích plemen není jen nějakou ozdobou a módním doplňkem, ale velmi praktickou věcí, do mrazů dokonce přímo nezbytností.

Jak ulevit psovi od bolesti

Pokud váš pes již bolavá záda má, můžete mu ulevit. Stačí dodržovat několik zásad jako prevenci.

  • Držte psa v suchu a teple ( pozor na vysoké teploty)
  • Při chůzi po schodech psa sneste v rukou
  • Zamezte psovi skákání (zejména skákání při vítání)
  • Udržujte psa v kondici (pozor na obezitu)
  • Při venčení používejte postroj místo vodítka ( omezte škubání a tahání)

 

Pokud není váš psí přítel takříkajíc „ve své kůži“, pak se vydejte k veterináři co nejdříve – se zády není totiž žádná legrace. Bolest zad může značit i jiné nemoci, je tedy vhodné přezkoumání odborníkem. Kvalitní strava je základ, pokud ji pes dlouhodobě nedostával, je více vystaven degenerativním onemocněním, jako je například artróza. Myslete na to při nákupu krmiva.

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest