Barf strava pro psy si začíná, mezi chovateli, nacházet stále více příznivců. V překladu slovo BARF („Bone and Raw Food“) znamená „kosti a syrová potrava“. Jedná se o návrat k tradičnímu psímu krmení, tedy čerstvou a přirozenou stravu.

Barf – alternativní možnost

Někteří chovatelé tento druh stravy zatracují, jiní na něj nedají dopustit. Tento způsob stravy je určen pro chovatele, kteří nechtějí svým psům podávat krmiva, jež jsou vyráběna komerčně. Je na každém z nás, jakou stravu pro svého psího miláčka vybereme. Je však důležité dbát na to, aby byla vyvážená a obsahovala vše, co pes ke svému životu potřebuje. Námi zvolený druh stravy musí pokrýt všechny nutriční potřeby psa.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Množství stravy

To se odvíjí od několika faktorů:

  • věk
  • hmotnost
  • zátěž
  • zdravotní stav

 

Při sestavování jídelníčku mějte na paměti, že denní dávka by měla být 2-3% ideální hmotnosti psa.

U méně aktivního psa jsou to zhruba 2-2,5 %, u psa aktivního jsou to 3%. Krmení přizpůsobujeme konkrétnímu jedinci.

 

Složení stravy

Jakmile máme stanovenou denní krmnou dávku, je potřeba ji ještě dále rozdělit na několik složek:

  • podíl masa
  • přílohy

70% denní krmné dávky tvoří maso a kosti (20-30% kosti, zbytek maso), 30% zelenina, ovoce a obiloviny. Pokud budete dávat pouze zeleninu a ovoce, tak z celkového zastoupení příloh je to 70% zelenina a 30% ovoce. V případě, že chcete do stravy přidávat jako přílohu i obiloviny, rozdělte jednotlivé složky příloh takto – 60% zelenina, 30% ovoce, 10% obiloviny. 

  • Maso

Pro krmení lze používat všechny druhy masa. Abyste předešli střevní nákaze, je potřeba, před podáváním, nechat maso zmrazit (alespoň na 48 hodin). Jednou nebo dvakrát týdně můžete maso nahradit vnitřnostmi (hovězí nebo kuřecí srdce, žaludky, játra). Maso je vhodné podávat ve větších kusech, pes je musí žvýkat a zapojuje více zuby i žvýkací svaly. 

  • Kosti

Vhodným druhem jsou kuřecí skelety, křídla, krky nebo stehna, králičí skelety, neořezaná žebra nebo hovězí morkové kosti. Kosti by měly být obaleny masem. Veškeré kosti musí být v syrovém stavu, vařené se lámou a mohou způsobovat poranění. 

  • Zelenina

Mezi vhodné druhy patří zelenina listová (saláty, polníček, špenát), mrkev, rajčata, papriky, salátová okurka, červená řepa. Veškerá zelenina by měla být čerstvá.

Mezi nevhodné druhy patří avokádo, hroznové víno, cibule nebo syrové brambory. 

  • Ovoce

Výborná jsou jablka, která pomáhají pročistit organismus. Dále můžeme využít banány, broskve nebo meruňky. Vyhnout bychom se měli citrusovým plodům nebo kiwi.

 

  • Další suroviny

Využít můžete také syrový vaječný žloutek, bylinky, těstoviny, ovesné vločky, pohanku nebo mořské řasy. 

  • Obiloviny

Tato příloha je vhodná pro psy, kteří hůře přibývají na váze nebo jsou neustále hladoví. Do jídelníčku můžete zařadit například vařené ovesné vločky, bulgur, kuskus, rýži nebo pohanku. Jestliže pes začíná nabírat na váze, uberte obiloviny a přidejte zeleninu a ovoce.

 

Přechod na barf krmení

Pokud jste se rozhodli přejít na tento druh stravy, je to možné v jakémkoli věku. Ideální řešení to není u štěňat, která jste si právě přinesli domů. Ta nejprve nechte zvyknout si na nové prostředí.

Při přechodu na barf stravu zpočátku podávejte pouze libovou svalovinu rozdělenou do několika porcí. Kosti do stravy přidávejte až po týdnu, zpočátku spíše kuřecí a hodně masité. Pokud by nastaly trávicí potíže (především u psů, kteří byli zvyklí celý život na granule či konzervy), je možné maso trochu povařit, dobu vaření zkracujte, až začnete podávat maso syrové.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest